Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"44 osoby już nigdy nie wrócą do domu, nie zobaczą swoich bliskich" Rusza nowa kampania dla kierowców

Redakcja
Stołeczny ratusz przygotował nową akcję promującą poprawę bezpieczeństwa na drogach. - 44 osoby już nigdy nie spełnią swoich marzeń, już nigdy nie wrócą do domu, już nigdy nie zobaczą swoich bliskich. „Czy to dużo?" - pytają retorycznie organizatorzy kampanii. Więcej w artykule poniżej.

Ze statystyk przekazanych przez stołeczny ratusz wynika, że w ubiegłym roku na drogach doszło do 664 wypadków, w wyniku których zginęły w sumie 44 osoby. Tym samym wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadków, w porównaniu do poprzednich lat. Jeszcze w 2013 roku śmierć w wypadkach poniosły 74 osoby. Od tego czasu, jak dodają urzędnicy, tragiczną statystykę nieustannie udawało się zmniejszać. W 2019 roku wypadków śmiertelnych było już tylko 35, czyli najmniej w historii Warszawy i aż o 53 proc. mniej niż w 2013 r. W minionym, 2020 r., po raz pierwszy od 7 lat ten pozytywny trend został zatrzymany.

UM Warszawa

Śmierć to nie statystyka

Miasto Warszawa wraz z początkiem marca wystartowało z kilkutygodniową akcją pod nazwą “Śmierć to nie statystyka”. Kampania skierowana jest w pierwszej kolejności do kierowców samochodów jako do najliczniejszej grupy użytkowników pojazdów na stołecznych drogach.

- Ze względu na trwającą pandemię w minionym roku zauważalnie spadło natężenie ruchu na stołecznych ulicach. Tym bardziej alarmujące jest, że po raz pierwszy od lat wzrosła liczba osób, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Warszawa nie pozostaje obojętna. Poprawa bezpieczeństwa to główny priorytet przy wszystkich inwestycjach drogowych. Wiele zależy jednak od samych uczestników ruchu. Dlatego wraz z początkiem marca inaugurujemy nową kampanię społeczną – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Celem kampanii jest skłonienie do refleksji oraz próba zmiany sposobu dyskusji o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Akcja prezentowana jest na kilkudziesięciu autobusach miejskich.

- 44 osoby już nigdy nie spełnią swoich marzeń, już nigdy nie wrócą do domu, już nigdy nie zobaczą swoich bliskich. „Czy to dużo?” - pyta retorycznie stołeczny ratusz.

UM Warszawa

Pomiar prędkości

Zarząd Dróg Miejskich od lat prowadzi pomiary ruchu na warszawskich drogach. Tym razem wzrost liczby ofiar śmiertelnych paradoksalnie towarzyszy spadkowi natężenia ruchu, który spowodowany jest mniejszą mobilnością w okresie pandemii. W ramach analizy sytuacji na drogach ZDM bada również prędkość.

- Zeszłoroczne pomiary przeprowadzone w ponad 65 punktach na próbie 1,37 mln pojazdów dostarczyły niepokojących rezultatów. Zarejestrowaliśmy ponad 857 tys. przekroczeń prędkości dopuszczalnej, co oznacza aż 62 proc. wszystkich zarejestrowanych pojazdów - wyliczają urzędnicy. - Blisko 530 tys. dotyczyło przekroczenia o ponad 10 km/h. Ponad 8 tys. kierowców przekroczyło prędkość o więcej niż 50 km/h, czyli powinno stracić prawo jazdy.

Na koniec ratusz przypomina, że nie zgadza się, iż śmierć na drodze jest nieuniknionym skutkiem ruchu drogowego w mieście. - Każde takie zdarzenie to ogromna indywidualna tragedia, której nie można umniejszać - dodaje.

UM Warszawa

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto