Wybierz region

Wybierz miasto

  Afera mostowa w prokuraturze

  Autor: Anna Kulik

  2005-01-11, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  Telefony komórkowe, samochody, kamery – wszystkie te rzeczy uznano za niezbędne do… budowy Trasy i Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie. Na imprezę towarzyszącą otwarciu inwestycji wydano ...

  Telefony komórkowe, samochody, kamery – wszystkie te rzeczy uznano za niezbędne do… budowy Trasy i Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie. Na imprezę towarzyszącą otwarciu inwestycji wydano „zaledwie” mln zł. Te rewelacje przekazała Najwyższa Izba Kontroli, która przyglądała się inwestycji. Jakby tego było mało, na jaw wyszło, że budowa pochłonęła o 200 mln zł więcej niż zakładał plan.
  Według NIK, odpowiedzialni za decyzje dotyczące Trasy i Mostu Świętokrzyskiego są osoby zasiadające w poprzednim zarządzie gminy Warszawa-Centrum oraz władzach spółki Trasa Świętokrzyska. W zarządzie gminy byli wówczas: Marcin Święcicki, Paweł Piskorski, Wojciech Kozak i Jan Wieteska.
  Jak powiedział wczoraj Zbigniew Wesołowski, wiceszef NIK, mimo gigantycznych wydatków inwestycja nadal nie jest zakończona, choć zgodnie z planem powinno to nastąpić w 2001 r.
  „Do realizacji budowy powołano spółkę Trasa Świętokrzyska. Jej działalność kosztowała ponad 10 mln zł. Było to zbędne ogniwo generujące wysokie i nieuzasadnione koszty” – mówił wiceprezes Wesołowski. Dlaczego? „W spółce zatrudnionych było pięciu członków Rady Nadzorczej, trzech członków Zarządu, dwóch dyrektorów i jeden lub dwóch pracowników” – wyjaśniano na wczorajszej konferencji NIK. Koszty wynagrodzeń dla tych osób wyniosły 5,5 mln zł. Żeby ich praca odbywała się w komfortowych warunkach, spółka kupiła m.in. 41 telefonów komórkowych, 7 aparatów fotograficznych, 4 kamery, 4 telewizory, 22 komputery i 8 samochodów osobowych. Z kontroli Izby wynika, że auta najprawdopodobniej były wykorzystywane do celów prywatnych. Jak ustaliła NIK, jeden z samochodów został skradziony z prywatnej posesji. Spółka inwestowała też pieniądze – jedną z ciekawszych lokat było kupno weksli Stoczni Szczecińskiej. Te wyniki kontroli nie pozostawiały wyboru –NIK zawiadomiła o sprawie prokuraturę.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.