Bazar Różyckiego na nowo

Autor: Natalia Bugalska

2009-05-11, Aktualizacja: 2009-05-11 15:52 źródło: Polska

Czy wykorzystać mobilne pawilony, bramy w postaci łuków triumfalnych, a może postawić 7-metrowy niebieski syfon? Nad nowym kształtem najstarszego targowiska stolicy - bazarem Różyckiego - debatowało w weekend 21 ...

Czy wykorzystać mobilne pawilony, bramy w postaci łuków triumfalnych, a może postawić 7-metrowy niebieski syfon? Nad nowym kształtem najstarszego targowiska stolicy - bazarem Różyckiego - debatowało w weekend 21 architektów z Polski i Niemiec.

Na międzynarodowych warsztatach pod hasłem "Bazar Różyckiego - serce Pragi" przedstawili cztery koncepcje jego rewitalizacji. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta planuje odkupić najlepszy projekt rewitalizacji bazaru i wyremontować go zgodnie z pomysłami zaproponowanymi przez architektów.
- Ci młodzi artyści szybko zauważyli, że to bazar jest centralnym miejscem Pragi i uchwycili jego folklor - mówi Karol Langie ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, koordynator warsztatów. - W ich projektach targowisko i sąsiadujące z nim Muzeum Warszawskiej Pragi tworzy ogromną atrakcję turystyczną, jednocześnie będąc miejscem przyjaznym dla życia.

Pod jego kierownictwem cztery zespoły architektów pracowały przez dwa dni właściwie na okrągło. Wykorzystywali zdjęcia, relacje mieszkańców i kupców z bazaru Różyckiego do stworzenia unikalnych rozwiązań. - Potrzebowaliśmy symbolu, wokół którego można by budować legendę. Znaleźliśmy go w postaci siedmiometrowego niebieskiego syfonu, który stał w tym miejscu przed wojną - mówi Karolina Hamerszmit, architektka z Białegostoku. W projekcie jej zespołu syfon miałby stanąć na głównej alejce bazaru, tak by był widoczny z każdego miejsca. Do samego targowiska prowadziłyby trzy główne bramy przypominające łuki triumfalne, zrobione z czerwonych cegieł. Mieszkanki Pragi najpierw robiłyby zakupy na Różyckim, a potem mogłyby wspólnie spędzać czas z dziećmi na placach zabaw.

Inny pomysł ma drugi zespół. Pracując nad koncepcją zagospodarowania Różyca, architekci zauważyli, że choć zabudowa bazaru jest niska, to otaczające go budynki bardzo wysokie. Postanowili to odwrócić. - Było tam tyle niezagospodarowanej przestrzeni, szkoda było ją zmarnować - opowiada Katarzyna Wichry. Nowe budynki byłyby znacznie wyższe niż pierzeja ulicy i przybierałyby futurystyczne kształty.

Jeden z nich w kształcie odwróconej litery "L" zagłębiałby się na dwa piętra pod ziemię. - W środku byłyby sklepy, małe usługi, restauracje i bary dla mieszkańców, a może znajdzie się też miejsce na hostel - zastanawia się Wichary. Bazar służyłby też mieszkańcom: prowadziłby do niego zielony, szeroki pieszy pasaż. Jak zaznaczają projektanci takie otwarte przestrzenie sprzyjają spadkowi przestępczości.
A ta jeszcze 10 lat temu była bardzo wysoka. Położony na obrzeżu Szmulowizny bazar uznawany był za najniebezpieczniejsze, zaraz po Dworcu Wschodnim, miejsce w stolicy. Za ożywienie i oswojenie tego miejsca zabrały się dwa ostatnie zespoły. Zaprojektowali kolorowe, mobilne pawilony, które będą mogły być dowolnie konfigurowane. Kupcy i mieszkańcy będą mogli je przesuwać w zależności od potrzeb. W pustej przestrzeni można zorganizować sąsiedzki festyn. - Chcemy, by bazar stale się rozwijał, mamy nadzieję, że mobilne pawilony to ułatwią - mówi Ula Ramus.

Zawężone bramy wejściowe do bazaru podkreślone czerwonym kolorem cegieł, za to białe ściany budynków proponuje ostatni zespół. Chcą też zaproponować mieszkańcom założenie bazarowej gazetki, która jednoczyłaby kupców. Nie wiadomo jeszcze, który projekt wybierze SZRM. - Kupimy ten projekt, który najlepiej wpisuje się w architekturę Pragi - mówi Julia Matuszewska z SZRM.
Warsztaty architektoniczne zostały zorganizowane wspólnie przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Bund Deutscher Architekten BDA.

Sonda

Co sądzisz o ścieżkach rowerowych w stolicy?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.