Wybierz region

Wybierz miasto

  Będzie strajk kolei!

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-01-06, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  Strajk na kolei ma się rozpocząć we wtorek, 11 stycznia. Na dwie godziny staną pociągi na jednym węźle kolejowym gdzieś w Polsce. Na którym? O tym kolejarze powiedzą dopiero dzień przed akcją.

  Strajk na kolei ma się rozpocząć we wtorek, 11 stycznia. Na dwie godziny staną pociągi na jednym węźle kolejowym gdzieś w Polsce. Na którym? O tym kolejarze powiedzą dopiero dzień przed akcją. Jeśli blokada jednego węzła nie przyniesie skutku, następnego dnia protestujący zablokują kolejne dziewięć.

  "Domagamy się uregulowania sytuacji kolei, która jest w tej chwili fatalna. Nie dość, że nie ma porozumienia kto ma płacić za przewozy międzywojewódzkie i wojskowe, to jeszcze stan infrastruktury jest fatalny. Są odcinki, na których, ze względu na stan torów, pociąg musi zwalniać do 15 kilometrów na godzinę" – powiedział nam Stanisław Kogut, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy.

  Pracownicy PKP domagają się, aby rząd przeznaczył w przyszłym roku 500 milionów więcej na infrastrukturę kolejową. Stanisław Kogut podkreśla, że rząd dał aż 9 miliardów na drogi, a na infrastrukturę – zaledwie 74
  miliony. "Domagamy się równego traktowania" – mówi Kogut.
  W grudniu protestowali przed Sejmem, złożyli petycję na ręce ówczesnego marszałka Józefa Oleksego. Nie przyniosło to spodziewanych rezultatów.

  "Tymczasem kontrola Najwyższej Izby Kontroli ujawniła, że podatnicy stracili 9 miliardów złotych na restrukturyzacji PKP, na niepotrzebnym rozdrobnieniu jej na kilka spółek. My się nie domagamy podwyżek, chcemy po prostu ratować kolej, której stan jest fatalny. Trzeba ją głęboko zreformować. I dlatego będziemy strajkować, aż do skutku, aż rząd poważnie zabierze się do rozwiązania tego
  problemy" – denerwuje się Kogut.

  Kolejarze nie chcą dziś powiedzieć, które odcinki będą blokowane - jak tłumaczą – aby administracja nie zdążyła im uniemożliwić akcji.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.