Wybierz region

Wybierz miasto

  Dom na skale miłości

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-01-26, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  Siedemdziesiąt dziewcząt z Zakładu dla Niewidomych w Laskach od początku roku mieszka w nowym wygodnym internacie. 21 stycznia ich nowy "Nasz Dom" poświęcił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

  Siedemdziesiąt dziewcząt z Zakładu dla Niewidomych w Laskach od początku roku mieszka w nowym wygodnym internacie. 21 stycznia ich nowy "Nasz Dom" poświęcił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

  - "Mieszkamy tu kilka dni, ciągle nie możemy się nacieszyć, wszystko tu takie nowe i ładne" - zachwycały się uczennice zakładu dla niewidomych w Laskach podczas uroczystego otwarcia nowego internatu. Wielokrotnie "oglądały" za pomocą dotyku nowe, gładkie sprzęty - stoliki, kuchenki, pralki. - "Każda grupa ma kuchenkę, są też pralnie - jedna na dwie grupy. Dzięki sponsorom dziewczynki będą mogły uczyć się takich czynności, jak choćby obsługa nowoczesnej pralki. W starym internacie nie było to możliwe" - cieszyła się Teresa Olęcka, prowadząca budowę internatu z ramienia Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.

  Basia ma 20 lat, nauczyła się czytać i pisać, kiedy miała 9. Tu, w Laskach. Teraz uczy się tkactwa w szkole zawodowej. W jej grupie jest też 18-letnia Natalia, która marzy, by pojechać do Amsterdamu. Na razie wymyśla piosenki o tym mieście. Razem ze swoją przyjaciółką 19-letnią Asią układają też opowiadania. Dziewczynki są w szkole specjalnej, jeszcze nie posługują się płynnie językiem Braila. - "Nie nudzimy się tu, mamy wielu przyjaciół. To nasz drugi dom, a teraz jeszcze mamy takie super warunki" -mówią Ania i Natalia.

  Każdy zakątek ich nowego domu 21 stycznia poświęcił Prymas Polski kardynał Józef Glemp.

  "Dom jest konieczny do rozwoju ludzkiej osoby. Byście mogły w spokoju się kształcić i odpoczywać" - mówił do uczniów zakładu w Laskach kardynał. Podkreślał, że budowa tego domu była możliwa dzięki pomocy dużego grona przyjaciół. - "To jest dzieło budowane przez wielu. Czasem poszczególni budowniczowie nie potrafią odróżnić swojego wkładu, ponieważ jest jedno dzieło. I służy ono wspólnemu celowi" -podkreślał Glemp.

  Teresa Olęcka dziękowała sponsorom za "wyjątkowe serce dla Lasek". Wśród instytucji, które najbardziej wsparły budowę internatu wymieniała m.in. UNESCO i wydawnictwo Passauer Neue Presse - wydawcę m.in. (TU TYTUŁ KONKRETNEJ GAZETY, KTÓRA WYDRUKUJE TEN TEKST)....., które w grudniu przeprowadzało kwestę na rzecz ośrodka w Laskach.
  "Święciliśmy dom zbudowany na skale miłości. W tym domu będzie się rodziła nowa miłość w sercach dziewcząt, które będą ukazywać innym, że niewidomi mogą nieść w życie radość, szczęście i miłość Bożą" - mówił z kolei Władysław Gołąb, prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.

  Budowę zespołu nowych budynków dla dziewcząt rozpoczęto we wrześniu 2002 roku. W maju 2004 roku ukończono pierwszy z nich, przewidziany dla czterech grup internatowych. 21 stycznia uroczyście otwarto drugi budynek, z kuchnią i zapleczem, jadalnią, niezbędnymi pomieszczeniami administracyjnymi i technicznymi, oraz pokojami internatowymi dla. Łączna powierzchnia obu budynków wynosi 1732 m.kw. i zapewnia wygodne życie ponad 70 mieszkankom. Wcześniej dziewczynki mieszkały w starym budynku szkolnym, adaptowanym po wojnie "do tymczasowego użytkowania."

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.