Wybierz region

Wybierz miasto

  Frasyniuk i Hausner czekają na Belkę

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-02-28, Aktualizacja: 2005-03-08 11:11

  Powstała Partia Demokratyczna. W niedzielę jej działalność zainaugurowali trzej liderzy: Wojciech Mazowiecki, Władysław Frasyniuk i Jerzy Hausner. Zabrakło Janusza Steinfoffa z partii Centrum, który w ostatniej chwili ...

  Powstała Partia Demokratyczna. W niedzielę jej działalność zainaugurowali trzej liderzy: Wojciech Mazowiecki, Władysław Frasyniuk i Jerzy Hausner. Zabrakło Janusza Steinfoffa z partii Centrum, który w ostatniej chwili zrezygnował z udziału w tworzeniu nowej partii. Frasyniuk zadeklarował, że organizacja czeka na premiera Marka Belkę.

  "Czekamy na pana, tu jest pana miejsce, tu są ludzie, którzy rozumieją pana, są gotowi wesprzeć pana dzieło" - powiedział Frasyniuk, podczas niedzielnego spotkania w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyło w nim około stu osób. Inicjatywę poparł Dariusz Rosatki, chociaż zaznaczył, że nie wstąpił na razie do Partii Demokratycznej, ponieważ ma zobowiązania wobec innej partii(do Europarlamentu startował z SdPl.)

  Poparcie zdeklarował też krytyk muzyczny Robert Leszczyński. "Potrzebna jest nowa partia, mówiąca nowym, medialnym językiem. Potrzebna jest nie po to, by rywalizować o elektorat z już istniejącymi ugrupowaniami, ale żeby przekonać do siebie te pięćdziesiąt procent Polaków, którzy deklarują, że nie pójdą do wyborów" – argumentował Leszczyński. "Dość w Polskiej polityce gruszek na wierzbie" – powiedział Jerzy Hasner, wzbudzając gromkie brawa. Wicepremier przedstawił główne założenia Partii Demokratycznej: gospodarka oparta na efektywnym rynku, rządy prawa, społeczeństwo obywatelskie z wieloma oddolnymi inicjatywami i przejście do cywilizacji informacyjnej.

  W nowej inicjatywie miał wziąć udział Janusz Steinhoff z Partii Centrum. Nie było go jednak w niedzielę w Bibliotece Uniwersyteckiej. "Chciałbym to wyjaśnić, żeby uniknąć dziennikarskich plotek i spekulacji. Powstały między nami różnice zdań, stąd jego brak" – wyjaśniał Mazowiecki.

  Przeciwnicy polityczni nie szczędzą nowej partii ostrych słów. "Ta inicjatywa to kabaret, w którym jest dużo smutnych elementów. Smutny jest cel formacji – obrona układy pokazanego przez komisję śledczą ds. afery Rywina, układu kilkuset tysięcy ludzi, którzy w Polsce bardzo dużo mogą" – powiedział w niedzielę Jarosław Kaczyński (PiS).
  Jan Rokita(PO) wyraził nadzieję, że nowa partia osłabi pozycję SLD, bo doprowadza do większego podziału lewicy. Zdaniem Józefa Oleksego (SLD) Partia Demokratyczna zabierze głosy PO i SdPl.

  Z kolei Tomasz Nałęcz (SdPL) życzył nowej partii powodzenia. Wykluczył jednak współpracę z nią ze względu na zbyt liberalny program gospodarczy.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.