Wybierz region

Wybierz miasto

  Gosiewski oskarża

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-03-01, Aktualizacja: 2005-03-08 11:11

  Hubert Kierkowski, były dyrektor departamentu spółek strategicznych w Ministerstwie Skarbu Państwa może mieć kłopoty. Przemysław Gosiewski (PiS), członek komisji śledczej ds.

  Hubert Kierkowski, były dyrektor departamentu spółek strategicznych w Ministerstwie Skarbu Państwa może mieć kłopoty. Przemysław Gosiewski (PiS), członek komisji śledczej ds. PZU chce, aby prokuratura nadała mu status osoby podejrzanej o korupcję.

  Wczoraj Gosiewski złożył wniosek do prezydium komisji ds. PZU o przyjęcie odpowiedniej uchwały, apelującej do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku o nadanie Kierkowskiemu statusu osoby podejrzanej.

  - "Są podstawy, by podejrzewać Huberta Kierkowskiego o korupcję" – mówił Gosiewski. Podkreślał, że kiedy Kierkowski pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa i nadzorował prywatyzację spółek, kilka z nich zainwestowało w Stocznię Gdynia (a dokładniej w Stoczniowy Fundusz Inwestycyjny związany ze stocznią).

  Pieniądze do Stoczni Gdyńskiej wpłynęły m.in. z PZU. Gosiewski twierdzi, że także inne prywatyzowane firmy inwestowały lub kredytowały stocznię. Wymienił PKO SA i Wartę. Kredytu stoczni udzielił także Bank ABN Amro, który stał się doradcą Skarbu Państwa przy prywatyzacji PZU. Tymczasem za prywatyzację odpowiadał w Ministerstwie Skarbu Państwa właśnie Hubert Kierkowski. Był dyrektorem ds. spółek strategicznych w tym resorcie po rezygnacji z funkcji wiceprezesa stoczni i tuż przed ponownym objęciem tego stanowiska.

  Kierkowski jest jednym z oskarżonych o działanie na szkodę stoczni i doprowadzenie do 30 mln. zł strat. Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Gdyni. Pozostali członkowie komisji śledczej krytykują Gosiewskiego za zbyt pochopne
  działanie. - "Komisja działa zbiorowo, a nie ndywidualnie. Pyzatym, żeby stawiać zarzuty urzędnikom państwowym trzeba przesłuchać większą liczbę świadków" – powiedział Jan Bury (PSL), wiceprzewodniczący komisji śledczej.

  Podobnego zdania jest Jerzy Czepułkowski (SLD). - "Jeśli Kierkowski zostanie postawiony w stan oskarżenia, to będzie miał prawo do odmowy składania zeznań" – uważa wiceprzewodniczący.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.