Wybierz region

Wybierz miasto

  Hausner wyszedł i nie wróci

  Autor: Anna Kulik, Katarzyna Borowska

  2005-02-07, Aktualizacja: 2005-03-08 11:11

  Jerzy Hausner, wicepremier, minister gospodarki i pracy zrezygnował z członkowstwa w SLD. Władze Sojuszu nie ukrywały oburzenia jego decyzją. Na głowę wicepremiera posypały się gromy.

  Jerzy Hausner, wicepremier, minister gospodarki i pracy zrezygnował z członkowstwa w SLD. Władze Sojuszu nie ukrywały oburzenia jego decyzją. Na głowę wicepremiera posypały się gromy. Członkowie Sojuszu określili jego decyzję jako błąd, dezercję i ucieczkę od odpowiedzialności politycznej. Wiceszefowi Sojuszu Katarzyna Piekarska powiedziała wprost: Jerzy Hausner powinien odejść z rządu.

  O rezygnacji z członkostwa w SLD Hausner poinformował wczoraj na antenie jednej z rozgłośni radiowych. – „Moje drogi i SLD się rozchodziły, rozchodziły, aż wreszcie się rozeszły. Tamten rozdział uważam za zamknięty. Już nie jestem członkiem SLD, w zeszłym tygodniu poinformowałem o tym swoich kolegów, skierowałem odpowiedni list” – mówił w porannej audycji. Potem już nie chciał kontaktować się z dziennikarzami. Po zakończeniu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie odpowiedział ani słowem na pytania oczekujących dziennikarzy. Z szybkością błyskawicy znalazł się w aucie. Chwilę później dołączył do niego premier. Marek Belka skwitował pytania dziennikarzy o przyszłość Hausnera w rządzie jedynie nieznacznym uśmiechem.

  Po godz. 14 pracownicy biura prasowego Ministerstwa Gospodarki i Polityki poinformowali, że wicepremier Hausner nie będzie wypowiadał się na temat swojej decyzji, nie planuje też konferencji ani wydawania oświadczenia. Część członków SLD była zaskoczona wczorajszą, poranną deklaracją wicepremiera Hausnera. - „Dowiedziałem się rano. Źle się stało, zawsze wspieraliśmy go w działaniach. Byliśmy z wicepremierem na dobre i na złe” – mówił nam Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący SLD.

  Józef Oleksy, szef SLD przyznał w rozmowie z naszą redakcją, że orientował się co do planów Hausnera. - „To co zrobił, to ucieczka od odpowiedzialności politycznej połączona z chęcią kariery na nowym polu. Nowa partia, o której słyszymy, to sprawa pałacowych pomysłów. Nie wiem, co uczyni Hausner ze swoją obecnością w rządzie. Jest człowiekiem honoru i pewnie już myśli co robić dalej. Wielu ma już dość sztuczności w pełnieniu stanowisk, przy potępianiu własnej bazy politycznej. Wierzę, że ludzie widzą tę grę i nie dadzą się zwieść hasłom o nowej fazie uzdrawiania Polski” – mówił nam Oleksy. Zapytany, czy SLD cofnie wicepremierowi Hausnerowi rekomendacje odparł, że będzie to tematem dyskusji w partii. Dodał jednak: „będziemy formułować bardzo stanowcze polityczne oceny”.

  W bawełnę nie owijała za to wiceszefowa Sojuszu, Katarzyna Piekarska: - „Najłatwiej jest zdezerterować, a trudniej zostać i próbować zrobić coś dobrego dla partii. Myślę też, że skoro został skierowany do rządu przez SLD, to powinien zrezygnować ze stanowiska” – powiedziała nam.

  Zbigniew Kuźmiuk z PSL podsumował decyzję Hausnera: - „Wicepremier, który od dawna kontestował działania SLD dawno opuści jego szeregi. Apele Sojuszu, by zrezygnował z funkcji wicepremiera są nieuzasadnione. Wiadomo, że Sojusz od dawna nie ma wpływu na działania rządu”. Marek Kotlinowski, lider LPR nie chciał komentować wyjścia wicepremiera Hausnera z SLD. – „Mogę tylko powiedzieć, że to potwierdza nasz wniosek iż koalicja rządząca wyczerpała swoje możliwości i należy jak najszybciej doprowadzić do wyborów” – powiedział nam. Zdaniem Zbigniewa Ziobro (PiS), wicepremier Hauser powinien być konsekwentny i odejść z rządu.

  Nie jest tajemnicą, że Hausner dystansował się od SLD. Nie ukrywał, że jest zwolennikiem wiosennych wyborów. Na początku tego roku, w Krakowie mówił, że młodzi działacze Sojuszu powinni tworzyć własną partię. Wtedy też powiedział, że zjednoczenie lewicy jest niewykonalne. Wspomniał jednak o tym, że nieskompromitowani działacze lewicy mogliby stworzyć nowe centrolewicowe ugrupowania. Tymczasem w warszawskich kręgach politycznych nie od dziś mówi się o budowie właśnie takiego ugrupowania pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego. W przedsięwzięcie oprócz Hausnera mieliby zaangażować się Marek Belka, Marek Borowski i Włodzimierz Cimoszewicz.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.