Wybierz region

Wybierz miasto

  HOBBY - Oswojone, chodzą przy nodze jak pies

  Autor: Ola Braciszewska

  2008-05-26, Aktualizacja: 2008-05-26 22:02

  Są przyjazne, miłe w dotyku, a każde z nich ma swoje imię. Alpaki swoim wyglądem tak zachwyciły Martę i Piotra Pietrzykowskich z Szyszyńskich Holendrów pod Ślesinem, że postanowili poznać je bliżej.

  Są przyjazne, miłe w dotyku, a każde z nich ma swoje imię. Alpaki swoim wyglądem tak zachwyciły Martę i Piotra Pietrzykowskich z Szyszyńskich Holendrów pod Ślesinem, że postanowili poznać je bliżej. Trzy lata temu założyli jedyną w Wielkopolsce i jedną z trzech w kraju hodowlę tych niezwykłych zwierząt.

  Alpaki to parzystokopytne ssaki z rodziny wielbłądowatych, które są podobne do lamy. Na świecie żyje ich około trzech milionów. W zagrodzie Pietrzykowskich mieszka ich aż 90. W tym roku stado jeszcze się powiększy o kolejnych 20 osobników. Właściciele zwierząt nie mogą się już doczekać narodzin. Ciąża u tych ssaków trwa bowiem cały rok. Zanim młode będzie gotowe by opuścić rodzinne gniazdo mija kolejny rok.

  Przybyłe z Ameryki Południowej zwierzęta doskonale zaklimatyzowały się w Europie. Nie są, jak twierdzą hodowcy spod Ślesina, trudne w utrzymaniu, ale wymagają dużego poświęcenia.
  - Oswojone osobniki dają się głaskać i pieścić. Ich czułym punktem jest głowa, której nie pozwalają dotykać. Można je jednak wytresować do tego stopnia, że chodzą przy człowieku jak pies na smyczy - mówi Piotr Pietrzykowski.

  Alpaki są hodowane przede wszystkim dla elastycznej, miękkiej i nie zawierającej lanoliny wełny. Bardzo zdrowe jest również ich mięso, które nie zawiera cholesterolu. Jednak w Europie nie praktykuje się zabijania alpak.
  Najbardziej charakterystyczną cechą tych zwierząt jest plucie. Wynika to przede wszystkim z chęci pokazania dominacji w stadzie lub odrzucenia przez samice zalotów samców. Nigdy jak zaręcza Piotr Pietrzykowski nie zdarzyło się żeby któreś z jego zwierząt opluło człowieka.

  Na portalu internetowym rozgorzała już dyskusja na temat sympatycznych ssaków. Jeden z internautów zaproponował nawet żeby alpaki zostały maskotką regionu. Argumentował swój pomysł tym, że pierwszy człon nazwy zwierzęcia kojarzy się z aluminium, a drugi z elektrownią Pątnów-Adamów-Konin.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)