Jarmark św. Dominika startuje w sobotę (26.07). 23 dni nieustannego handlu i zabawy

Autor: Katarzyna Szcześniak

2008-07-25, Aktualizacja: 2008-07-25 09:53

Największa europejska impreza handlowa pod gołym niebem, czyli Jarmark Świętego Dominika, rozpocznie się już w sobotę (26.07). Organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Największa europejska impreza handlowa pod gołym niebem, czyli Jarmark Świętego Dominika, rozpocznie się już w sobotę (26.07). Organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Będzie muzycznie, lirycznie, bajkowo, sportowo, poważnie, zabawnie i z rozmachem.

Jeśli chodzi o muzyczną stronę jarmarku, to na jego rozpoczęcie w sobotę na Ołowiance wystąpi Stachursky i Bielizna, a 16 sierpnia jarmark zakończy ognista Doda z Kobietami. Przez cały czas trwania imprezy na Targu Węglowym będą się odbywać koncerty takich zespołów jak Lao Che, L.Stadt, No Limits czy Pawilon, a w Muzycznej Altanie przy Ratuszu Głównomiejskim będzie można posłuchać koncertów pod gwiazdami w wykonaniu m.in. Ted Curson & The Rythm Bros z fińskiego Turku, Detko Band i muzyków prezentowanych przez Barbarę Żurowską-Sutt. A od 8 do 10 sierpnia Muzyczna Altana będzie gospodarzem dni i wieczorów pełnych opowieści.


- Wystąpią opowiadacze historii z Grupy Studnia O., którzy przywracają sztukę żywego słowa - tłumaczy Joanna Czauderna-Szreter, odpowiadająca za program jarmarku. - Rano będą opowieści dla dzieci, a wieczorem dla dorosłych. Będą to historie straszne, śmieszne i zadziwiające, opowiadane przy akompaniamencie dziwnych instrumentów, takich jak suka biłgorajska, fidel płocka, balafon, djembe, ngoni.

A już w niedzielę, 27 lipca, w Muzycznej Altanie odbędzie się koncert poezji Zbigniewa Herberta pt. "Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny". O godz. 21 pieśniarka Dominika Świątek z towarzyszeniem Anny Bianki Balasiewicz na skrzypcach i Filipa Kapituły na fortepianie przeniesie słuchaczy w świat Pana Cogito.


Nasz serwis wszystko o Jarmarku - kliknij


- Katarzyna Herbert, wdowa po poecie, zaakceptowała interpretację Dominiki Świątek, więc jej występ będzie dla nas szczególnym wydarzeniem - mówi Czauderna-Szreter.

Aż do końca jarmarku na Długim Targu będzie można oglądać wystawę prezentującą sylwetkę poety i jego wiersze. Projekt "Blisko Herberta" odbywa się w ramach roku tego poety.

W Muzycznej Altanie będzie miało swoje stoisko gdańskie hospicjum, gdzie rządzić będą anioły. Anioł Stróż pokaże, jak udzielać pierwszej pomocy, zdrowotny anioł zmierzy ciśnienie i poradzi, jak dbać o zdrowie, a anioł przewodnik oprowadzi po mieście tych, którzy Gdańska nie znają. Każdy będzie mógł też sam stać się aniołem, jeśli wrzuci choć złotówkę do skarbonki na rzecz hospicjum. Wydarzeniem artystycznym na pewno będzie projekt "Cieniem są dni nasze", kiedy to Ewa Kobylarczyk pokryje Zieloną Bramę, Złotą Bramę i ratusz... pszenicą.


- Artystka chce nawiązać do czasów, gdy Gdańsk był największym spichlerzem Europy, a do gdańskiego portu wpływały statki wypełnione zbożem - tłumaczy Czauderna. - Będziemy mogli obejrzeć tę instalację 11 sierpnia.

Żeby nie zapominać, kto jest patronem jarmarku i skąd wzięła się taka tradycja, gdańscy dominikanie zapraszają na Festiwal św. Dominika "Dusza Jarmarku".


- Jak co roku, będzie można zwiedzać zakamarki kościoła św. Mikołaja, a dla tych, którzy lubią nietypowe zwiedzanie, otworzymy kościół nocą - opowiada Bogna Troka, dyrektor festiwalu. - W ubiegłym roku przedsięwzięcie cieszyło się ogromną popularnością, więc tym razem będą dwa dni nocnego zwiedzania, 2 i 9 sierpnia. Interesująco także zapowiadają się trzy debaty "W drodze pod księżycem", które poprowadzi dominikanin Wojciech Prus, dyrektor wydawnictwa "W drodze". Pierwsza debata "Kariera i ojcostwo" już we wtorek, 29 lipca.


- O tym, jak pogodzić pracę zawodową z obowiązkami ojca, porozmawiają trzej panowie - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, polarnik Marek Kamiński i muzyk Sławomir Łosowski - opowiada Troka. - W środę spotkają się kobiety sukcesu, a w czwartek dyskusja odbędzie się pod hasłem "Dialog psychologii z duchowością".

Dyskusje będą odbywać się na placu Dominikańskim. Tam też po zapadnięciu zmroku będzie działać kino pod niebem, gdzie obejrzymy między innymi "Sztuczki", "Rezerwat", "Amelię" czy filmy Charliego Chaplina.

Szczegóły programu festiwalu "Dusza Jarmarku" znajdziemy na stronie www.gdansk.dominikanie.pl.
Po raz trzeci na jarmarku, 15 sierpnia, odbędzie się uroczysta msza święta. Rok temu była to msza jazzowa, dwa lata temu duchownych wspomagali muzycy gospel, w tym roku na Długim Targu wspólnie pomodlimy się o pokój.

Mszę odprawi arcybiskup Tadeusz Gocłowski, a zaśpiewają chóry.

Nowym wydarzeniem są Dni Kultury Niemieckiej, które potrwają od 2 do 6 sierpnia. Niemcy będą promować swoje regiony, uniwersytety, miasta partnerskie, a także muzykę, teatr i sztukę.Zmiany w organizacji ruchu w czasie Jarmarku św. Dominika. Kliknij

Jarmarkowe fajerwerkinajatrakcyjniejsze stoisko jarmarku poznamy 17 sierpnia
najlepszy smakołyk wybiorą uczestnicy Święta Chleba 10 sierpnia
najśmieszniejsze i najstraszniejsze miny będą robić uczestnicy III Festiwalu Min, Grymasów i Krzywienia się
najgłośniej będą krzyczeć klikoni, oznajmiający wydarzenia każdego jarmarkowego dnia
najdziwniejsze opowieści usłyszymy w Muzycznej Altanie w wykonaniu Grupy Studnia O.
najmłodsi będą bawić się na placu Kobzdeja, gdzie powstanie Jarmarkowy Dom Kultury- Lwie Gniazdo, Jarmark Gier, a na Scenie Basztowej wystąpią teatry dla dzieci

Historia Jarmarku św. Dominika


Gdańscy dominikanie otrzymali przywilej organizowania jarmarku w 1260 roku od papieża Aleksandra IV. Jarmark odbywał się co roku bez przerwy przez kilka wieków. Jego historię przerwał na 33 lata wybuch II wojny światowej. W 1972 roku tradycję jarmarku przywołali dziennikarze "Wieczoru Wybrzeża". W 2010 roku jarmark będzie obchodził swoje 750-lecie.


Mieszkańcy i turyści o Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku

Katarzyna Proskień 36 lat pracownik biura podróży z Białegostoku


Bardzo dobrze wspominam każdą swoją wizytę na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Uważam, że zawsze warto tu przyjechać po to, by zobaczyć tych wszystkich uśmiechniętych i zadowolonych ludzi, poczuć kompletny "luz-blues" oraz wakacyjną atmosferę tego starego miasta.


Krzysztof Kurdek, 56 lat były wojskowy z Helu

Staram się odwiedzać Gdańsk co roku podczas trwania Jarmarku św. Dominika. Można wtedy nie tylko kupić różne rzeczy, ale zobaczyć świetne występy i uczestniczyć w imprezach kulturalnych.
Uważam, że to bardzo dobra promocja dla miasta, które w ten sposób przyciąga do siebie wielu turystów.

Mieczysław Ryszkowski 78 lat emeryt z Gdańska


Jarmark to dobra rzecz, przyciąga wczasowiczów do Trójmiasta. Przyjezdni troszkę zwiedzą, rozerwą się. Mogą kupić antyki, dzieła sztuki, bo inne rzeczy dostępne są dziś w sklepach. Sam często przechadzam się po jarmarku. Z ciekawością patrzę na wszystkie stoiska, ale nie kupuję zbyt wiele.
Jolanta Czarnecka

17 lat uczennica z Gdańska


Dla handlowców jarmark jest wspaniałą sprawą, jednak dla mieszkańców jest to impreza niesamowicie uciążliwa.
Dużo hałasu, tłok na ulicach, sprzedawcy z każdej strony narzucający się ze swoimi produktami... Ogólnie rzecz biorąc, nie przepadam za jarmarkiem. W tych dniach wolę uciekać z miasta.

Sonda

Co sądzisz o ścieżkach rowerowych w stolicy?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.