Wybierz region

Wybierz miasto

  Jasiek skończy 16 lat na biegunie

  Autor: Anna Kulik

  2004-12-30, Aktualizacja: 2004-12-30 10:04

  Zaledwie 20 kilometrów dzieli niepełnosprawnego Jaśka Melę od zdobycia bieguna południowego. Cel wyprawy osiągnie wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim i filmowcem Wojciechem Ostrowskim w sylwestra przed południem.

  Zaledwie 20 kilometrów dzieli niepełnosprawnego Jaśka Melę od zdobycia bieguna południowego.

  Cel wyprawy osiągnie wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim i filmowcem Wojciechem Ostrowskim w sylwestra przed południem.
  „Właśnie skończyłam rozmawiać z Markiem Kamińskim. Są dokładnie 22,6 kilometra od bieguna południowego. Idą już wolniej, mają czas na robienie zdjęć i nakręcanie filmów. Niestety cały czas strasznie wieje, a oni idą pod wiatr. Muszą mieć maski na twarzy, żeby uniknąć odmrożeń” – powiedziała nam Justyna Śliwicka, koordynator wyprawy.
  Cała trójka ciągnie bagaże. Janek Mela około 30-kilogramowy, Marek Kamiński i Wojciech Ostrowski prawie cztery razu cięższe. Oprócz namiotów, które codziennie rozstawiają, dźwigają materace, żywność i baterie. Wodę uzyskują topiąc śnieg i lód. W sumie uczestnicy wyprawy pokonają 187 kilometrów. Dziennie pokonywali około 14 km.

  „Szampana nie wiozą. Ale być może uda się im kupić w stacji badawczej na biegunie. Okazja do świętowania będzie podwójna – bo oprócz tego, że Jasiek Mela zostanie najmłodszym zdobywcą obydwu biegunów w ciągu roku, skończy dziś 16 lat” – mówi Justyna Śliwicka.
  Niepełnosprawny nastolatek zdobył w kwietniu tego roku biegun północny.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.