Wybierz region

Wybierz miasto

  Klub SLD już bez Hausnera

  Autor: Anna Rokicińska

  2005-02-17, Aktualizacja: 2005-03-08 11:11

  Wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner złożył wczoraj oficjalną rezygnację z członkowstwa w klubie parlamentarnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

  Wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner złożył wczoraj oficjalną rezygnację z członkowstwa w klubie parlamentarnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mimo tego, klub oświadczył, że będzie popierał działania Hausnera w rządzie.

  Zdaniem szefa partii Józefa Oleksego, rząd jest ciałem kolegialnym i jakiekolwiek propozycje ustawowe rządu, nie są propozycjami indywidualnymi poszczególnych ministrów. – „Jeżeli rząd będzie kierował do Sejmu propozycje Jerzego Hausnera, będziemy je popierać” – oświadczył Oleksy po wczorajszym posiedzeniu zarząd klubu Sojuszu.

  Sojusz zmodyfikował swoje stanowisko, bo jeszcze w poniedziałek Oleksy twierdził, że SLD wycofuje swoje poparcie polityczne dla Hausnera. - „Dalsza obecność wicepremiera w rządzie to sprawa Marka Belki” – mówił po poniedziałkowym posiedzeniu zarządu partii Józef Oleksy. Pod wpływem nacisku premiera i jego oświadczenia, że wotum nieufności dla wicepremiera, mogłoby oznaczać wotum nieufności dla rządu, Sojusz zmiękł.

  Wicepremier składając wczoraj swoją rezygnację z członkostwa w klubie SLD powiedział dziennikarzom, że wybory powinny się odbyć na wiosnę. - „Sejm powinien się samorozwiązać tak, aby umożliwić najpóźniej w czerwcu wybory parlamentarne” - wyjaśniał.

  O osobę wicepremiera od kilku tygodni zabiegała powstająca właśnie nowa, centrowa formacja polityczna. W jej skład wejdą najprawdopodobniej partia Centrum byłego wicepremiera Janusza Steinhoffa i Unia Wolności. Mówi się także, o dołączeniu do niej środowisk związanych z Longinem Komołowskim i Maciejem Płażyńskim.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.