Wybierz region

Wybierz miasto

  "Opera" przed sądem

  Autor: Anna Rokicińska

  2005-01-24, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  "Obrzydliwe pomówienia" - tak przed sądem Paweł Piskorski eurodeputowany PO ocenił pytania lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, które padły z trybuny sejmowej 29 listopada 2001 roku.

  "Obrzydliwe pomówienia" - tak przed sądem Paweł Piskorski eurodeputowany PO ocenił pytania lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, które padły z trybuny sejmowej 29 listopada 2001 roku. Z pytań tych wynikało, że ówczesny poseł Platformy Obywatelskiej, czterokrotnie brał łapówki. Wczoraj warszawski sąd przesłuchał go w charakterze świadka.

  Andrzej Lepper po raz kolejny nie stawił się na rozprawę. Jest oskarżony o pomówienia z trybuny sejmowej polityków SLD (Jerzego Szmajdzińskiego i Włodzimierza Cimoszewicza) oraz PO (Donalda Tuska i Pawła Piskorskiego) Gdy Lepper był odwoływany z funkcji wicemarszałka Sejmu zadawał pytania sugerujące, że wymienieni parlamentarzyści brali łapówki.

  Sąd nie uwzględnił wczoraj wniosku reprezentowanego przez mec. Henryka Dzido lidera Samoobrony, który domagał się odroczenia rozprawy. Tłumaczył nieobecność swojego klienta sejmową delegacją do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. "Odnoszę wrażenie, że dołączenie oskarżonego Leppera do polskiej delegacji dopiero teraz, specjalnie na poniedziałek, służy właśnie temu, by nie było go na rozprawie" - oświadczył przed sądem Piskorski.

  Obrońcy Leppera domagali się od Piskorskiego odpowiedzi na pytanie dlaczego nie wszczął postępowania z powództwa cywilnego. "Dowiedziałem się, że prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Gdyby śledztwa nie było, byłaby sprawa cywilna" - wyjaśniał eurodeputowany.

  Dopytywany przez mec. Dzido o to czy nie zauważył, że zdania wypowiadane przez Leppera były zdaniami pytającymi Piskorski odpowiedział: "Z tego rodzaju sofistyką (pokrętnym tłumaczeniem - red.) ze strony Andrzeja Leppera spotkałem się już wcześniej". Tu wtrąciła się Róża Żarska druga obrończyni lidera Samoobrony: "Nie mam wyższego wykształcenia hitorycznego tak jak pan, proszę wyjaśnić, co to jest sofistyka" - prosiła. "Odsyłam do słownika wyrazów obcych" - uciął Piskorski. Mimo takiej odpowiedzi oboje adwokatów wciąż domagało się od eurodeputowanego wyjaśnienia zwrotu. Wtedy do akcji wkroczyła sędzia Barbara Sierpińska: "Czy państwo w duecie występują? To nie opera!" - upomniała prawników. Żarska poprosiła jeszcze o wytłumaczenie, dlaczego Piskorski uważa, że został obrzydliwie pomówiony. "Takie oskarżenia odkładają się w głowach osób, które są w stanie w nie uwierzyć" - mówił świadek. Dodał też, że na spotkaniach z wyborcami, jego przeciwnicy polityczni wciąż wykorzystują słowa Leppera do nieuczciwej walki politycznej. Jutro ciąg dalszy procesu.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.