Wybierz region

Wybierz miasto

  Pidżama dla Urbana

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-01-18, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  Wbrew oczekiwaniom Sąd Okręgowy w Warszawie nie wydał wczoraj wyroku w sprawie Jerzego Urbana oskarżonego o znieważenie papieża. W sądzie doszło za to do swoistego happeningu.

  Wbrew oczekiwaniom Sąd Okręgowy w Warszawie nie wydał wczoraj wyroku w sprawie Jerzego Urbana oskarżonego o znieważenie papieża. W sądzie doszło za to do swoistego happeningu. Zwolennicy i przeciwnicy redaktora naczelnego „Nie” obrzucali się niecenzuralnymi słowami. Były też… prezenty.
  „Złodziej, zdrajca, pijak” – takimi epitetami obrzucali Jerzego Urbana prawicowi działacze, którzy zjawili się na wczorajszej rozprawie naczelnego „Nie”. Redaktor jest oskarżony o znieważenie papieża w jednym z felietonów. Prokuratura oskarżyła Urbana o znieważenie Jana Pawła II w artykule z 2002 roku pod tytułem „Obwoźne sado-maso”. Autor nazwał w nim papieża m.in. „sędziwym bożkiem”, „gasnącym starcem” i „Breżniewem Watykanu”.
  Wczoraj sąd wysłuchał obrońców naczelnego „Nie”. Adwokat Urbana – Eugeniusz Baworowski, wnosił o jego uniewinnienie. Powoływał się na wolność wypowiedzi, cytował konstytucję USA i dzieła Woltera. Sam Urban zapewniał, że nie miał zamiaru znieważać papieża, krytykował tylko jego otoczenie, które organizuje forsowne podróże tego schorowanego człowieka. Oświadczył też, że sprzeciwia się tworzeniu „kultu papieża” oraz klerykalizacji życia publicznego. „Spoglądanie na kult papieża okiem ateisty jest równie uprawnione jak ekstaza u dewotek” - powiedział na koniec. Po rozprawie, młodzieżówka Prawa i Sprawiedliwości wręczyła Urbanowi pidżamę. „Zrobiliśmy to po to, żeby Urban odszedł na dziennikarską emeryturę i nie pisał niestworzonych rzeczy” – powiedziała nam Anna Kaczmarczyk z Forum Młodych PiS. Zaraz potem doszło do pyskówki.
  Redaktor naczelny „Nie” rozpoczął rozmowę z przedstawicielami PiS. Kiedy młodzi spytali, czemu nie chce być przykładem dla młodych ludzi, Urban nie wytrzymał i spytał, dlaczego nie chcą używać „swoich móżdżków”.
  Pyskówka trwała kilkanaście minut. Zwolennicy Urbana zarzucali jego przeciwnikom głupotę. 25 stycznia może być jeszcze bardziej gorąco – wtedy sąd ma ogłosić wyrok.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.