Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomnik Stanisława Łyszczarza

  Autor: (wp)

  2001-01-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  W piątek 29 grudnia odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłego przed 9 laty rzeźbiarza, malarza, ceramika i pedagoga. Wmurowano ją w miejscu, gdzie istniała niegdyś pracownia artysty, w ścianę pozostałą z domu przy ...

  W piątek 29 grudnia odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłego przed 9 laty rzeźbiarza, malarza, ceramika i pedagoga. Wmurowano ją w miejscu, gdzie istniała niegdyś pracownia artysty, w ścianę pozostałą z domu przy ul. Jasnogórskiej 34A.


  - Każdy, kto będzie przechodzić obok tej tablicy wspomni sobie czasy znajomości ze wspaniałym człowiekiem, znakomitym artystą - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia monumentu rzeźbiarz Jerzy Kędziora.


  Inicjatorami powstania tablicy byli członkowie Związku Rzeźbiarzy, wychowankowie i koledzy zmarłego artysty. Prace sfinansował Urząd Miasta. Odsłonięcia tablicy dokonali córka zmarłego artysty, Blanka Łyszczarz i Jerzy Kędziora, szef związku. Właśnie ten artysta zaprojektował i wykonał pamiątkową tablicę.

  - Staszek dopracował się swojego świata, odniósł sukcesy, miał także wielu wychowanków, którzy są dzisiaj profesorami i dojrzałymi artystami. Zasłużył sobie na pomnik. Nie powinien to być brąz, bo Staszek taki nie był. Był ciepłym człowiekiem, najpierw naszym profesorem, a potem kolegą.
  Mówiliśmy na niego Kajtek lub Siasiu. Każdy z nas wspomina go na pewno inaczej. Ja szczególnie z jednego spotkania, kiedy wódeczkę zapijaliśmy rosołem, nie mogąc spożyć kuraka, który nie chciał wyjść z czajnika - mówił Jerzy Kędziora.


  Stanisław Łyszczarz był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po studiach przez 22 lata pracował w częstochowskim Liceum Sztuk Plastycznych, a potem wykładał malarstwo i ceramikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W roku 1990 otrzymał tytuł profesorski. Zmarł 7 listopada 1991 roku, mając zaledwie 61 lat. Uczestniczył w wielu wystawych malarstwa i ceramiki w Polsce i za granicą. Miał wiele wystaw indywidualnych. Był realizatorem ceramicznych rzeźb plenerowych (,Smoki", ,Grajek", ,Światowid") i mozaik (na budynku auli WSP i ścianie krytej pływalni miejskiej). Jego malarstwo cieszy się dużym uznaniem odbiorców.

  - Pamięć o Staszku jest obecna wśród nas - zapewniał Czesław Tarczyński ze Związku Artystów Plastyków. W kierowanej przez niego Miejskiej Galerii Sztuki w roku 2001 odbędzie się współna wystawa dorobku malarskiego Stanisława Łyszczarza i obrazów jego córki, Blanki.

  - Obecna uroczystość jest początkiem honorowania zmarłych artystów - zapewniał Ireneusz Kozera, naczelnik miejskiego wydziału kultury. W ciągu najbliższych 5 lat podobnych monumentów powinni się doczekać inni zmarli.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)