Wybierz region

Wybierz miasto

  Prokurator wojskowy do lustracji

  Autor: Anna Rokicińska

  2005-01-13, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26

  Rzecznik Interesu Publicznego podejrzewa, że Naczelny Prokurator Wojskowy, gen. Janusz Palus jest kłamcą lustracyjnym. Generał zaprzecza. Sąd Lustracyjny zdecyduje 21 stycznia, czy dojdzie do procesu.

  Rzecznik Interesu Publicznego podejrzewa, że Naczelny Prokurator Wojskowy, gen. Janusz Palus jest kłamcą lustracyjnym. Generał zaprzecza. Sąd Lustracyjny zdecyduje 21 stycznia, czy dojdzie do procesu.
  Wniosek wobec kilku osób, w tym Palusa i eurodeputowanego PO Stanisława Jałowieckiego, skierował w grudniu ub.r., tuż przed końcem swej kadencji, poprzedni Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński (jego kadencja skończyła się w grudniu). Dodzwoniliśmy się do biura Rzecznika, gdzie przebywał właśnie Nizieński. Poinformował nas tylko, że nie może już wypowiadać się w tej sprawie, ponieważ nie jest już Rzecznikiem Interesu Publicznego. Z dziennikarzami nie chciał też rozmawiać zainteresowany - Naczelny Prokurator Wojskowy. „Generał Palus nie będzie komentował tych doniesień. Oświadczył, że nie jest kłamcą lustracyjnym” - poinformował rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk. Jarosław Ciepłowski. Dodał, że gen. Palus nie jest zainteresowany rozmową z dziennikarzami.
  „Na dziś nie ma podstaw do decyzji kadrowych w sprawie, a ewentualne wnioski kadrowe będą mogły być podjęte dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu” - powiedziała Małgorzata Wilkosz-Śliwa, rzecznik prokuratora generalnego. Palus został powołany na stanowisko Naczelnego Prokuratora Wojskowego w 2002 roku przez ówczesnego premiera Leszka Millera. Skończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był m.in. prokuratorem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Zielonej Górze, pracował też w prokuraturze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Prasa rozpisywała się swego czasu o procesie dziewięciu górników z kopalni „Ziemowit”. Palus miał być oskarżycielem w tym procesie.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.