Wybierz region

Wybierz miasto

  Przymiarki do Wiejskiej

  Autor: MAREK TWARÓG, ADRIAN KARPETA

  2001-05-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Jedni zabiegają o miejsce w parlamencie, bo ciągle wierzą, że naprawią świat. Inni chcą na Wiejskiej znaleźć ciepłą posadkę i dobre czteroletnie zarobki. Już trwają gorączkowe przygotowania do wrześniowych wyborów.

  Jedni zabiegają o miejsce w parlamencie, bo ciągle wierzą, że naprawią świat. Inni chcą na Wiejskiej znaleźć ciepłą posadkę i dobre czteroletnie zarobki. Już trwają gorączkowe przygotowania do wrześniowych wyborów. W naszym regionie też wiele mówi się o przyszłych kandydatach. Kim oni są?

  Sytuację wyjaśnili w sobotę działacze Unii Wolności. Podczas konwencji wyborczej okręgu rybnickiego wyłonili jedenastu kandydatów na kandydatów z naszego regionu. O miejsce na liście starać się będą m.in. Henryka Krypczyk ze Świerklan, Henryk Niesporek (wiceburmistrz Rydułtów), Andrzej Osiecki (były wójt Lubomi), Janina Wystub (dyrektorka liceum w Raciborzu) i oczywiście Ryszard Ostrowski (szef władz śląskich UW). Ostatecznego kandydata wyłoni partyjny konwent. O fotel senatorski z naszego regionu walczyć będzie Tadeusz Jedynak, znany działacz.

  Nie jest jasna sytuacja w Platformie Obywatelskiej. W naszym regionie w tym ugrupowaniu też odnaleźli się ludzie, którzy wcześniej działali w innych partiach. Dodać można: i przegrali lub czują, że ich czas może się skończyć. W rybnickiej PO znaleźć można członków lub sympatyków byłego zarządu miasta. Na czele PO stoi Józef Makosz, były prezydent Rybnika, który jeszcze podczas wyborów prezydenckich obstawiał kandydaturę Lecha Wałęsy. W Raciborzu szansę w PO widzi obecny prezydent Andrzej Markowiak, a w Żorach były prezydent i obecny szef Rady Miasta Zygmunt Łukaszczyk. Nie mylą się chyba ci, którzy spośród nich typują kandydatów na kandydatów na posłów.

  Z PO kojarzony jest też prezydent Jastrzębia Janusz Ogiegło. Najwyraźniej jednak wstydzi się on swoich decyzji politycznych, bo już raz dementował, że wcale nie przeszedł z AWS-u do PO. Ostatnio jednak (na razie we własnym gronie) ponownie podobno oświadczył, że wstępuje do PO. Poczynania gospodarza miasta spotkały się z krytyką w lokalnych mediach. Jedna z gazet zamieściła na swoich łamach okolicznościowy artykuł pt. "Ballada o Januszku Wędrowniczku".

  Wydaje się, że AWS ma już swoich faworytów. Wiadomo, że o mandat parlamentarzystów (nie do końca jest pewne, czy poselski, czy też senatorski) starać się będą posłowie Wojciech Frank i Karol Łużniak. W Rybniku "pewniakiem" wydaje się być poseł Czesław Sobierajski. Sporo mówi się o ambicjach wiceprezydenta Jerzego Frelicha oraz radnego Stanisława Jaszczuka.

  SLD karty odkryje chyba w piątek. Wówczas odbędzie się posiedzenie okręgowego sztabu wyborczego, które zdecyduje, kto będzie mógł się ubiegać o miejsce na Wiejskiej. W Jastrzębiu kandydować zamierzają radny wojewódzki Marian Jarosz, wiceszef Rady Miasta Tadeusz Motowidło i radna Elżbieta Siwiec. Wysoko w notowaniach u kolegów stoi też Robert Gruca. Wygląda na to, że w Rybniku zaistnieć będą chcieli Tadeusz Pruszkowski (kiedyś kierownik Urzędu Rejonowego) i poseł Andrzej Zając.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)