Wybierz region

Wybierz miasto

  Rondo ochłodzi stosunki z Rosją

  Autor: Katarzyna Borowska

  2005-02-07, Aktualizacja: 2005-03-08 11:11

  Wygląda na to, że stosunki polsko – rosyjskie mogą kolejny raz ulec ochłodzeniu. Wszystko przez… nazwę dla jednego z warszawskich rond. Stołeczni samorządowcy chcą je nazwać imieniem Dżochara Dudajewa.

  Wygląda na to, że stosunki polsko – rosyjskie mogą kolejny raz ulec ochłodzeniu. Wszystko przez… nazwę dla jednego z warszawskich rond. Stołeczni samorządowcy chcą je nazwać imieniem Dżochara Dudajewa. Ambasador Rosji Nikołaj Afansjewskij nazwał ich inicjatywę prowokacją i „apologią terroryzmu”. Dla części stołecznych rajców Dudajew, przywódca Czeczenii w okresie wojny rosyjsko-czeczeńskiej 1994 -1996 r., jest bohaterem. Dudajew zginął w 1996 roku w ataku rakietowym. Został namierzony przez Rosjan podczas rozmowy przez telefon komórkowy.

  Szczególnie zażarcie o uczczenie jego imieniem ronda w dzielnicy Włochy walczą radni Prawa i Sprawiedliwości. -„Dudajew doprowadził do tego, że Czeczenia stała się niezależnym państwem i wycofano z niej rosyjskie wojska” – powiedział nam Maks Kraczkowski, radny PiS.

  Wtóruje mu inny radny PiS Paweł Turowski: - „Jest bohaterem. Wywalczył wolność dla swojego kraju, a my przecież popieramy dążenia narodowo- wyzwoleńcze”.
  Ambasada Rosji w Polsce nie kryje oburzenia pomysłem warszawskich samorządowców. - „Taka inicjatywa nie może być postrzegana inaczej, niż nieprzyjazny akt w stosunku do Federacji Rosyjskiej i wyraźna prowokacja” – czytamy w oficjalnym piśmie ambasadora Rosji do Rady Warszawy. Reakcja ambasady Rosji nie dziwi radnych SLD. - „ Nie uważam, żeby należało czeczeńskich terrorystów nagradzać rondem w Warszawie, nawet na przedmieściach” – powiedział nam Andrzej Golimont, radny SLD.

  Zupełnie innego zdania jest Karol Karski (PiS), wiceprzewodniczący Rady Warszawy. - „Rosjanie nie mają żadnej wrażliwości jeśli chodzi o polskie uczucia narodowe. Właśnie ustanowili swoim świętem narodowym rocznicę wydarzeń z 1612 rok, kiedy to wyrzucili Polaków z Kremla. Obrażają się o wszystko, nawet o to, że IPN wszczął śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej” powiedział nam. Jan Maria Jackowski (LPR), szef warszawskiego samorządu powiedział nam, że poprosił o opinię w tej sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – „Minister Rotfeld odpisał mi, że nazewnictwo ulic, to uprawnienie samorządu. Wspomniał jednak, że nadanie rondu imienia Dudajewa nie wpłynie na poprawę wzajemnych stosunków z Rosją” – powiedział.

  Sprawa kontrowersyjnej nazwy ronda (u zbiegu al. Jerozolimskich i ul. Popularnej) będzie rozpatrywana prawdopodobnie podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Warszawy.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • inne (2%)
  • rower (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.