Wybierz region

Wybierz miasto

  Rozmowa z Witoldem Ziają, siemianowiczaninem, który strzelał kiedyś bramki dla reprezentacji Polski

  Autor: Grzegorz Lisiecki

  2009-07-24, Aktualizacja: 2009-07-22 13:02 źródło: Dziennik Zachodni

  POLSKA Dziennik Zachodni: Niemcy przyjechali do Siemianowic Śląskich na cztery dni - potrenować i rozegrać dwa towarzyskie mecze z reprezentacją Polski.

  POLSKA Dziennik Zachodni: Niemcy przyjechali do Siemianowic Śląskich na cztery dni - potrenować i rozegrać dwa towarzyskie mecze z reprezentacją Polski. Byli zadowoleni z warunków, jakie zapewnili im organizatorzy?

  WITOLD ZIAJA: Oczywiście. Podobało im się to, że wszędzie mieli blisko. Zaraz obok hotelu jest przecież boisko, mieli też gdzie pobiegać. Chłopcy przez te parę dni ciężko pracowali, w końcu to jeden z ostatnich etapów przygotowań do mistrzostw Europy. Byli dwukrotnie na siłowni, gdzie zajęcia trwały półtorej godziny, a rano przed śniadaniem biegali. Było to typowo "robocze" zgrupowanie. Choć może nie do końca, bo przecież niemieckiej reprezentacji zorganizowano wycieczkę do Krakowa.


  PDZ: A jak niemiecka kadra ocenia siemianowicki obiekt, czyli Kompleks Sportowy "Siemion"?

  WZ: Nie mamy się czego wstydzić. Wprawdzie w Azji są stadiony do hokeja na trawie z trybunami na 50-60 tysięcy miejsc, na przykład w Lahore w Pakistanie na mecze przychodzi nawet po 70 tys. kibiców, ale jak na nasze warunki "Siemion" jest odpowiednim obiektem. To zresztą jeden z najładniejszych stadionów do hokeja w Europie. Fajnie, że organizatorzy dostawili po drugiej stronie boiska dodatkowe trybuny. Dzięki temu więcej osób mogło zobaczyć mecze z Niemcami.


  PDZ: W sierpniu odbędą się mistrzostwa Europy. Jak pan ocenia szanse polskiej reprezentacji?

  WZ: Polacy muszą częściej grać z silniejszymi przeciwnikami, szczególnie z zespołami światowej czołówki. Bo przecież konfrontacja z najlepszymi to okazja do nauki i robienia postępów w grze. Do mistrzostw Europy pozostał niespełna miesiąc i polski zespół czeka dużo pracy. Trzeba dobrze przećwiczyć krótkie rogi, wolne na półkolu strzałowym i przede wszystkim grę w defensywie. Szczególnie w pierwszym meczu z reprezentacją Niemiec widać było, że w polskiej obronie są duże dziury. Kadra trenera Jacka Adriana musi się dobrze przygotować, tym bardziej, że ma trudniejszą grupę od Niemców. Polacy grają przecież z Holandią i Hiszpanią.


  PDZ: Z kraju wyjechał pan wiele lat temu...

  WZ: Tak, to było w 1981 roku. Przez dwa lata trenowałem reprezentację Szwajcarii, a potem otrzymałem ofertę pracy w Bundeslidze, w Hamburgu. Do Polski nie wróciłem, bo w tym czasie w kraju źle się działo. I tak już od 26 lat mieszkam w Hamburgu. Do Polski przyjeżdżam jednak bardzo często. Utrzymuję stały kontakt z kolegami z dawnej Siemianowiczanki, a także z Olkiem Wroną z AZS Katowice. Dwa lata temu w Siemianowicach obchodziłem 67. urodziny. Był to bardzo fajny wieczór z kolegami, przy piwie.


  PDZ: Nie żałuje pan tego wyjazdu z kraju?

  WZ: Jeśli chodzi o dzieci to wyjazd do Niemiec był najlepszą decyzją w moim życiu. Syn jest fizjoterapeutą, ma w Niemczech świetną pracę, córka skończyła studia. Mam już wnuki.


  PDZ: Od lat jest pan menedżerem niemieckiej kadry...

  WZ: O tym, kto będzie menedżerem decyduje trener. Potem dobiera się resztę ludzi ze sztabu - lekarza, masażystę, specjalistę od przygotowania kondycyjnego. Już 17 lat jestem menedżerem młodzieżówki, ale w przyszłym roku rezygnuję. Będę miał 70 lat, a menedżer musi dbać o wiele spraw - jest z tym mnóstwo roboty. Dlatego od przyszłego roku będę się zajmował już tylko wymianą młodzieży polskiej i niemieckiej.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)