Wybierz region

Wybierz miasto

  Ruszyła budowa Ikei

  Autor: (izj)

  2008-11-06, Aktualizacja: 2008-11-06 02:52 źródło: Express Ilustrowany

  Centrum handlowe Port Łódź (35 ha), z największym w Polsce salonem Ikea, powstające u zbiegu ulic Pabianickiej i Chocianowickiej, będzie aż trzy razy większe od Galerii Łódzkiej (11,1 ha) i o ok.

  Centrum handlowe Port Łódź (35 ha), z największym w Polsce salonem Ikea, powstające u zbiegu ulic Pabianickiej i Chocianowickiej, będzie aż trzy razy większe od Galerii Łódzkiej (11,1 ha) i o ok. 1/4 od Manufaktury (27 ha).

  Wczoraj wmurowano symboliczny kamień węgielny pod jego budowę, czyli kapsułę z wizytówkami gości przybyłych na uroczystość.

  - Na razie ruszyliśmy z pracami ziemnymi związanymi ze stabilizacją terenu oraz jego przygotowaniem pod budowę dróg dojazdowych - mówi Krystyna Włodarska, kierownik ds. łódzkiego projektu. - Na początku grudnia będzie można już zobaczyć pnące się do góry budynki. Jeżeli tylko aura dopisze, prace będziemy kontynuować przez całą zimę.

  Najpierw, bo w sierpniu 2009 r., zakupy będzie można zrobić w sklepie Ikea (33.560 mkw. na dwóch poziomach).

  - Zatrudnienie znajdzie w nim około 200 osób - mówi Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Ikea Retail w Polsce. - Kadra kierownicza została już skompletowana i jest szkolona w innych naszych sklepach. Rekrutacja na tzw. szeregowe stanowiska rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

  Nieco później niż początkowo zapowiadano, bo wiosną 2010 r., zacznie działać również pozostała część centrum handlowego.

  - Termin otwarcia został przesunięty na prośbę najemców - wyjaśnia Wojciech Dzwonkowski, dyrektor ds. inwestycji Inter Ikea Centre Polska. - Budynek jesteśmy w stanie oddać do użytku już pod koniec 2009 r. Dzierżawcy wolą jednak rozpocząć handel od wiosennych kolekcji, a nie w środku zimowego sezonu.

  W Porcie Łódź znajdzie się 200 sklepów, m.in. Leroy Merlin, delikatesy Alma, H&M, Rossmann. Ponad 50 procent powierzchni już wynajęto. Pracę znajdzie blisko 2 tys. osób.

  Odwiedzający centrum będą mogli także korzystać z ośmiu restauracji oraz z patio, miejsca organizacji koncertów, na którym będzie całoroczne lodowisko. Do dyspozycji gości będzie 4,5 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych, zarówno naziemnych, jak i podziemnych.

  Szacuje się, że centrum odwiedzi rocznie ok. 14 mln klientów. Koszt inwestycji to ok. 200 mln euro.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)