Wybierz region

Wybierz miasto

  Samorządy pod lupą: Grzegorz Osyra - prezydent Mysłowic

  Autor: Witold Pustułka (kpb)

  2006-09-20, Aktualizacja: 2006-09-20 08:58 źródło: Dziennik Zachodni

  Dwa miesiące przed wyborami samorządowymi prowadzimy cykl podsumowań osiągnięć największych gmin naszego regionu. Bierzemy pod lupę 19 największych miast naszego województwa, tych które mają status powiatów grodzkich.

  Dwa miesiące przed wyborami samorządowymi prowadzimy cykl podsumowań osiągnięć największych gmin naszego regionu. Bierzemy pod lupę 19 największych miast naszego województwa, tych które mają status powiatów grodzkich. Mieszka w nich blisko 3 miliony ludzi. Podsumowujemy głównie dokonania samych prezydentów, którzy pełniąc przez minione cztery lata funkcje jednoosobowych zarządców, mieli wyjątkowy wpływ na rozwój swoich gmin. W naszym cyklu przedstawiają się sami prezydenci, którzy opowiadają o swoich największych sukcesach oraz - jeśli zechcą - porażkach. Pytamy ich także o to, dlaczego mieszkańcy ich gmin powinni ponownie oddać na nich głosy.  Oceniać nie zamierza

  Grzegorz Osyra jest jedynym prezydentem, który odmówił nam odpowiedzi na pytania. Oto treść przekazanego nam pisma:


  W odpowiedzi na przesłane przez Państwa pismo pragnę oświadczyć, iż Prezydent Grzegorz Osyra nie zamierza oceniać swojej pracy oraz dokonań w mijającej kadencji pozostawiając to wyborcom. Dlatego też mieszkańcy Mysłowic powinni wziąć udział w listopadowych wyborach samorządowych. Ich wynik będzie odpowiedzią na postawione pytania zarówno dla Państwa, jak i dla Prezydenta.

  Izabela Gołaszczyk- Sobczyk

  Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Mysłowice


  Grzegorz Osyra objął stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta w dramatycznych okolicznościach. Jego poprzednik Stanisław Padlewski zginął - prawdopodobnie popełniając samobójstwo - w listopadzie 2002 roku, czyli w miesiąc po objęciu funkcji. Zaraz potem premier Leszek Miller zrobił z dotychczasowego wiceprezydenta Osyry komisarza miasta. W lutym 2003 roku wygrał w drugiej turze wybory prezydenckie - otrzymał 57 proc.

  O Osyrze zrobiło się głośno przed drugą turą wyborów - w niewyjaśnionych okolicznościach został on zraniony w centrum miasta. Zaraz potem pojawiły się głosy, że "napaść" miała służyć autopromocji Osyry.

  Jest jedynym prezydentem w Polsce, który przez trzy lata nie otrzymał ani razu absolutorium za wykonanie budżetu. W mieście odbyło się przed dwoma laty referendum w sprawie jego odwołania. 92 proc. głosujących opowiedziała się za pozbawieniem go urzędu, ale z powodu zbyt małej frekwencji referendum unieważniono.

  Dokonał w urzędzie wielu czystek - zastępując doświadczonych pracowników swoimi faworytami. Jednak to za jego kadencji, za pieniądze górnictwa wreszcie udało się ukończyć budowę mostu między Sosnowcem a Mysłowicami.

  Prezydent przy tablicy


  • Co obiecywał?

  1. Spłata długów po poprzednikach

  2. Korzystanie z unijnych środków pomocowych

  3. Uporządkowanie gospodarki ściekowej

  4. Pozyskanie środków na stypendia dla studentów

  5. Dbałość o stan dróg

  6. Budowa miejskiej trasy średnicowej


  • Co zrobił?

  1. Uporządkował budżet miasta - w tej chwili zadłużenie jest niewielkie.

  2. Zamiast obiecywanego strumienia pieniędzy z europejskich środków pomocowych, w porównaniu z Bytomiem czy Rybnikiem Mysłowice dostały mało pieniędzy.

  3. Razem z Katowicami i Sosnowcem miasto otrzymało pieniądze na kompleksową przebudowę systemu kanalizacyjnego. Prace wciąż trwają.

  4. Miasto pozyskuje pieniądze na stypendia, składając aplikacje w kilku źródłach. Kwota sumaryczna nie przekracza jednak średniej wojewódzkiej.

  5. Stan dróg w Mysłowicach pozostawia wiele do życzenia. Ostatniej zimy prawdziwym horrorem dla kierowców był przejazd na odcinku między giełdą samochodową a hipermarketem Real.

  6. Budowa miejskiej drogowej trasy średnicowej to kolejna niespełniona obietnica - centrum miasta wciąż jest zatłoczone, a przejazd w godzinach szczytu jest nie lada sztuką.

  Oświadczenie majątkowe

  Oszczędności - 246 tys. zł, 3 tys. euro. Dom o powierzchni 173 mkw. wartości 350 tys. zł. Działka pod domem - 16 arów. Mieszkanie o powierzchni 74 mkw. warte 90 tys. zł, w Chrzanowie działka 0,5 ha z warsztatem o pow. 800 mkw. warta 300 tys. zł, mieszkanie w Bytomiu - 52 metry kw. warte 60 tys. zł, dom w miejscowości Pierściec 81 mkw. z zabudowaniami gospodarczymi na działce 14 arów wartości 160 tys. zł., dom w Skoczowie - 90 mkw. wraz z warsztatem 40 m kw., działka 600 mkw. - łączna wartość 200 tys. zł, działka budowlana w miejscowości Pierściec - 1235 mkw., za 30 tys. zł, mieszkanie w Warszawie o pow. 47 mkw., warte 294 tys. zł, w Olkuszu - nieruchomość 483 m kw. oraz połowa nieruchomości o pow. 2600 m kw. Wartość całości - 125 tys. zł. Z tytułu pracy w magistracie Osyra otrzymuje rocznie 116 tys. zł, z umów-zleceń kolejne 69 tys. zł. Ma toyotę Yaris z 2003 roku oraz peugeota 407 z 2004 roku.


  Zdaniem wyborców


  Jadwiga Rejmoniak


  Uważam, że w mijającej kadencji działo się sporo i prezydent zrobił wiele dla miasta, przede wszystkim dla młodzieży i sportu. Jak choćby Off Festival, który miasto sponsorowało, a pieniądze z niego trafiły do Hospicjum Cordis. Sądzę jednak, że powinno się przyspieszyć remonty dróg. Nikt w ciągu ostatnich czterech lat nie pomyślał o wybudowaniu krytego basenu dla dzieci

  Bogumiła Sowa


  W mieście nie ma placów zabaw dla dzieci, a młodzież nie ma się gdzie podziać. Ostatnio zaczęli remont ul. Mikołowskiej, ale gmina w ogóle nie dba o stare kamienice i mieszkania.

  Nie podoba mi się, że pozwolono by obok jednego marketu stał drugi. Jest przesyt. Co krok to duże sklepy, a cierpią na tym drobni sprzedawcy.

  Paweł Bułacz

  Mysłowice to wielkie miasto, a nie ma gdzie pójść. Nie wspominam nawet o dyskotece, przede wszystkim myślę o parkach i skwerach z ławkami, które powinny być w każdej dzielnicy. Wkurza mnie, że pół roku temu zlikwidowano większość placów zabaw i do tej pory nie odbudowano ani jednej huśtawki.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)