Skarbówka strajkuje, podatnicy mają kłopot

Autor: Kamil Ciepiorek

2008-04-28, Aktualizacja: 2008-04-28 09:52 źródło: Polska Gazeta Krakowska

Na rozliczenie się z podatku pozostały już tylko trzy dni. W tym roku złożenie PIT-u może być jednak trudniejsze niż zazwyczaj. Pracownicy skarbówki zaczynają bowiem protest.

Na rozliczenie się z podatku pozostały już tylko trzy dni. W tym roku złożenie PIT-u może być jednak trudniejsze niż zazwyczaj. Pracownicy skarbówki zaczynają bowiem protest. I może się okazać, że choć urzędy będą czynne do godziny 18, nie będzie miał kto nas w nich obsłużyć.


Nad tegorocznymi rozliczeniami zawisło fatum. Najpierw okazało się, że urzędnicy dostali instrukcję, by nie przekazywać jednego procentu podatku od podatników, którzy mają zaległości. Potem, o czym pisaliśmy w sobotnim wydaniu gazety, że jednego procentu nie będą mogli odliczyć emeryci rozliczani przez ZUS. Teraz pracownicy skarbówki zapowiadają, że będą brać urlopy na żądanie i oddawać honorowo krew, za co przysługuje dzień wolny od pracy.

Chcą w ten sposób wymusić na rządzie podwyżki i wypłatę pieniędzy należnych jeszcze za 2005 r. Ministerstwo Finansów liczy, że protest będzie miał ograniczony zasięg i podatnicy nie odczują jego skutków. Prawdopodobnie jednak od poniedziałku w urzędach zabraknie ludzi do obsługi podatników.
W tej sytuacji możemy spodziewać się kłopotów i kolejek w urzędach skarbowych. Zwłaszcza, że wielu podatników odłożyło rozliczenie na ostatnią chwilę. W Warszawie nie rozliczyła się dotąd co druga osoba. W innych rejonach kraju sytuacja jest znacznie lepsza. W Łodzi, Poznaniu czy Trójmieście nie rozliczył się zaledwie co piąty podatnik.

W Małopolsce do tej pory rozliczenia roczne złożyło ok. 80 proc. podatników. Związki zawodowe szacują, że w związku z akcją protestacyjną w poniedziałek do pracy nie przyjdzie zaledwie kilka procent pracowników. - Podatnicy nie zauważą żadnej zmiany - zapewnia Andrzej Moskal, związkowiec z US Kraków - Nowa Huta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znacznie większej absencji pracowników skarbówki można spodziewać się w środę, 30 kwietnia, w ostatnim dniu składania PiT-ów.
Izba Skarbowa w Krakowie twierdzi, że jest na to przygotowana. - W razie konieczności w okienkach siądą kierownicy i naczelnicy - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka Izby. Dodatkowe punkty przyjmowania zeznań utworzono także w urzędach 28 gmin i miast w Małopolsce (w całym województwie są 182 gminy).

Dodatkowo w niektórych urzędach przez 24 godziny na dobę funkcjonują tzw. skarbomaty. Urządzenia podobne w działaniu do bankomatu. Po wpisaniu naszego NIP-u należy wsunąć zeznanie do maszyny, po czym ta wydrukuje potwierdzenie jego złożenia, równoznaczne z urzędową pieczątką. PIT możemy również wysłać listem poleconym za pośrednictwem poczty. Możemy to zrobić do północy ostatniego dnia kwietnia.

Na tych, którzy złożenie zeznania zostawili na ostatnią chwilę, pod urzędami skarbowymi będą też czekały specjalne urny, do których do północy będzie można wrzucić nasz PIT.
Jednak to, czy akcja PIT 2007 przebiegnie sprawnie, zależy od tego, ilu urzędników włączy się do zapowiadanej akcji protestacyjnej. Związki zawodowe zapowiadają, że w ostatnich dniach kwietnia urzędnicy będą strajkować. Jednak szefowie urzędów skarbowych są nastawieni optymistycznie i zapowiadają, że w większości placówek podatnicy nie będą mieli kłopotów ze złożeniem rozliczenia.

Jak się rozliczyć mimo strajku skarbówki

Strajk urzędników skarbowych nie zwalnia podatników z obowiązku złożenia rozliczenia PIT za 2007 r. Wszyscy musimy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia. W przeciwnym razie urzędy skarbowe mogą nas ukarać grzywną.

- Większość urzędów skarbowych do końca miesiąca będzie pracowała w przedłużonym czasie. Podatnicy będą mogli
złożyć zaznania
do godziny 18.

- W niektórych urzędach funkcjonują tzw. skarbomaty. Urządzenie podobne do bankomatu przyjmuje zeznania, a po wpisaniu numeru NIP wydaje także potwierdzenie złożenia rozliczenia.

- Część urzędów wystawia specjalne urny, do których PIT będzie można wrzucić aż do północy 30 kwietnia.
Wtedy jednak nie dostaniemy potwierdzenia, że złożyliśmy zeznanie.

- PIT można również wysłać do urzędu skarbowego listem poleconym za pośrednictwem poczty. List trzeba wysłać do północy ostatniego dnia rozliczeń. Osoby, które zostawiły to na ostatnią chwilę, muszą liczyć się z kolejkami w urzędach pocztowych.

Sonda

Co sądzisz o ścieżkach rowerowych w stolicy?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.