Wybierz region

Wybierz miasto

  Statuetki "Srebrnego skrzydła" rozdane

  Autor: (sb)

  2006-09-15, Aktualizacja: 2006-09-14 10:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Aż pięć osób odebrało pod "renesansowym stropem" Muzeum w Tarnowskich Górach statuetkę "Srebrnego Skrzydła", przyznawaną przez Burmistrza Tarnowskich Gór dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

  Aż pięć osób odebrało pod "renesansowym stropem" Muzeum w Tarnowskich Górach statuetkę "Srebrnego Skrzydła", przyznawaną przez Burmistrza Tarnowskich Gór dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Nagrody odebrali Leokadia Dukat, Barbara Dziuk, Gabriela Horzela-Szubińska, Henryk Sporoń oraz ksiądz Zygmunt Trocha. Nagrodzeni nie kryli wzruszenia i zapewniali, że "Srebrne Skrzydło" doda im... skrzydeł i zmotywuje do dalszej pracy.

  Leokadia Dukat od lat spotyka się z emerytami i rencistami Tarnowskich Gór. Współpracuje z Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, z klubami seniora w Tarnowskich Górach oraz w Miasteczku Śląskim, Zbrosławicach, Świerklańcu. Prowadzi pracę animatorską na rzecz ludzi "trzeciego wieku".

  Z kolei Barbara Dziuk jest współzałożycielką i prezesem Tarnogórskiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych "KLON". Organizuje w Tarnowskich Górach marsze "różowej wstążeczki", włącza się w akcję sprzątania świata i rozpoczęła starania o wybudowanie w Tarnowskich Górach skate parku. Trzecia z nagrodzonych osób, czyli Gabriela Horzela-Szubińska od kilkunastu lat zajmuje się działalnością charytatywną i prowadzi stowarzyszenie Śląski Dzwon Nadziei. Współpracuje z Światowym Kongresem Kresowian oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich oraz z tarnogórskimi Romami, którym pomogła m.in. założyć i zarejestrować Zespół Artystyczny "Bechtałe Roma", którego jest menedżerem i opiekunem.

  Henryk Sporoń przez wiele lat pracował w szkołach podstawowych i średnich w Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Katowicach, Świerklańcu, Koszęcinie oraz w Norymberdze i Schweinfurcie w Niemczech, gdzie obecnie mieszka.

  W okresie stanu wojennego internowany a po zwolnieniu wyjechał w roku 1983 - bez prawa powrotu - z cała rodziną do Niemiec. Publikuje na łamach prasy emigracyjnej, polonijnej i śląskiej. Wydał zbiór wspomnień i dokumentów "Z rodzinnych stron i emigracji", "W poszukiwaniu historycznej prawdy", "Wspomnienia z ośrodków internowania. PRL w czasie stanu wojennego 1981/82".

  Ostatni z nagrodzonych, czyli ksiądz Zygmunt Trocha przez wiele lat był proboszczem w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła i to właśnie jemu parafia zawdzięcza kompleksowy remont kościoła. W okresie stanu wojennego ksiądz Trocha opiekował się represjonowanymi za działalność na rzecz NSZZ "Solidarność".

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)