Wybierz region

Wybierz miasto

  Stowarzyszenie Szczecin XXI: Polska musi zdobyć się na wielkie projekty

  Autor: as/wiadomosci24.pl

  2009-03-03, Aktualizacja: 2009-03-03 14:43 źródło: Naszemiasto.pl

  W szczecińskim klubie 13 Muz zainaugurowano w poniedziałek działalność stowarzyszenia Szczecin XXI. Na konferencji obok jego liderów, gościem honorowym był Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia stojący na czele ruchu ...

  W szczecińskim klubie 13 Muz zainaugurowano w poniedziałek działalność stowarzyszenia Szczecin XXI. Na konferencji obok jego liderów, gościem honorowym był Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia stojący na czele ruchu Polska XXI.

  Inicjatywa o nazwie Szczecin XXI powstała z pomysłu znanych szczecińskich polityków, reprezentujących poglądy liberalno-konserwatywne, takich jak Norbert Obrycki, Bartłomiej Sochański, Robert Krupowicz czy Leszek Chwat. Ruch będący częścią projektu o nazwie Polska XXI, na którego czele stanął prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, ma być realną alternatywą dla partii prawicowych - zarówno dla rządzącej Platformy Obywatelskiej, jak również opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy stowarzyszeniem otwartym na różne środowiska - powiedział Norbert Obrycki, były marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Nie jesteśmy partią polityczną, a do współpracy zapraszamy wszystkie środowiska – dodał przewodniczący ruchu Szczecina XXI. - Jestem przeciw Polsce partyjnej, to pasożytowanie na demokracji - tłumaczył swój udział w projekcie były prezydent Szczecina, Bartłomiej Sochański.

  Działacze ruchu wiele czasu poświęcili krytyce poziomu polityki w naszym kraju, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę oddania większej swobody samorządom, polegającej na ich “uwolnieniu” od partyjnych centrali. - Chciałbym, żeby politycy mówili zrozumiale i mówili prawdę. Polityka partyjna przeszła do sfery show buisnessu. Politycy fundują nam igrzyska marnej jakości – zauważył Leszek Chwat. - Mamy do czynienia z zawłaszczeniem rzeczywistości przez partie polityczne. Często lojalność partyjna jest ważniejsza od interesu lokalnej społeczności – podkreślał zaś Robert Krupowicz.

  O potrzebie wzmocnienia samorządów mówił również Dutkiewicz. - Podmiotem (działalności polityków – przyp. aut.) nie jest jakość życia obywateli. Pozytywnym wyjątkiem są samorządy. Polityka rządowa bywa nieznośnie partyjna. Trzeba wrócić do myślenia w rozumieniu obywatelskim – przekonywał.

  Szczecin XXI to kolejna z lokalnych inicjatyw, tworzących ogólnopolski ruch Polska XXI. Celem stowarzyszenia według jego liderów są wybory samorządowe, które odbędą się w 2010 roku. To one zweryfikować mają realną siłę tworzącego się ugrupowania.

  Jak zapewniał Rafał Dutkiewicz, Polska XXI jest ruchem społecznym i takim też pozostanie. Można tu dostrzec wyraźną analogię do początkowego okresu działalności Platformy Obywatelskiej, która jako organizacja społeczna zdobyła ogromne zaufanie wyborców, krytykując m.in. partie tworzące polską scenę polityczną. Podobieństwo zauważyć można również w deklaracjach programowych. Zarówno Donald Tusk, jak i Rafał Dutkiewicz podkreślali, że tworzone przez nich organizacje nie przekształcą się w partie polityczne, zauważając jednocześnie potrzebę większej swobody gospodarczej oraz większej decentralizacji władzy. Oba ugrupowania z założenia miały się utrzymywać jedynie ze składek członkowskich, co jest kolejną analogią łączącą oba projekty polityczne.

  Kierunek, jaki obrała Platforma skłania do refleksji, czy Polska XXI nie pójdzie w jej ślady i nie stanie się kolejną typową partią polityczną, skłonną do daleko idących kompromisów w zamian za udział w sprawowaniu władzy i możliwość pobierania państwowej subwencji.

  Poniedziałkowe spotkanie pełne było ogólników, krytyki obecnego stanu rzeczy bez podania konkretnych propozycji jego zmiany. Mocną stroną projektu w skali ogólnopolskiej jest bez wątpienia osoba Rafała Dutkiewicza, w Szczecinie z kolei Norberta Obryckiego. Czas jednak pokaże, czy jest on zdolny do realnego konkurowania o głosy wyborców z partiami Donalda Tuska, czy też Jarosława Kaczyńskiego.

  Sonda

  Z jakiego środka transportu w mieście najczęściej korzystasz?

  • autobus (35%)
  • samochód (27%)
  • tramwaj (19%)
  • metro (9%)
  • na piechotę (7%)
  • rower (2%)
  • inne (2%)