Dwóch mężczyzn i kobietę zatrzymali wczoraj wcześnie rano policjanci z Wydziału Kryminalnego KSP. Zatrzymanym zarzuca się przechowywanie i wprowadzanie do obiegu preparatów odchudzających bez wymaganych zezwoleń i ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dwóch mężczyzn i kobietę zatrzymali wczoraj wcześnie rano policjanci z Wydziału Kryminalnego KSP. Zatrzymanym zarzuca się przechowywanie i wprowadzanie do obiegu preparatów odchudzających bez wymaganych zezwoleń i atestów. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci zabezpieczyli około 1.200 tabletek odchudzających. Zatrzymania są wynikiem ogólnopolskiej akcji wymierzonej w osoby, które za pośrednictwem internetu sprzedają nielegalnie preparaty lecznicze.

Wczoraj punktualnie o 6.00 rano kryminalni z komendy stołecznej zapukali do trzech mieszkań na Pradze Północ i Pradze Południe. Wszystko wskazywało, na, że to właśnie w tych lokalach zamieszkują osoby, które wykorzystując skrzynki e-mailowe, rozsyłają oferty preparatów niedopuszczonych do obrotu na terenie Polski. Zatrzymano: 24-letnią Agnieszkę A, 25-letniego Pawła W. i 44-letniego Sławomira Ch. Podczas przeszukania ich mieszkań zabezpieczono około 1.200 takich tabletek. Najwięcej znaleźli kryminalni u dwóch ostatnich, po 1.080 i 850 sztuk. Zatrzymani po przedstawieniu im zarzutów będą odpowiadać z wolnej stopy. Grozi im do dwóch lat więzienia.

Wczorajsze zatrzymania są efektem ogólnopolskich działań policjantów na terenie kilku województw, w tym Warszawy i okolicznych powiatów. Na ślad sprawców kryminalni ze stołecznej trafili analizując dane dotyczące skrzynek e-mailowych, za pośrednictwem których przestępcy oferowali do sprzedaży niedozwolone preparaty. I choć policjanci cały czas sprawdzają, jak długo trwał nielegalny biznes, wszystko wskazuje na to, że wiele osób mogło skorzystać z oferty. Niestety osoby te nie zdają sobie sprawy, jakim zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia jest zażywanie preparatów pochodzących z niewiadomego źródła. Już niejednokrotnie policjanci prowadzący tego rodzaju sprawy przekonywali się, ze nielegalni sprzedawcy wprowadzali w błąd osoby chcące uzyskać szybki efekt poprzez zażycie kupowanych taką drogą tabletek. W rzeczywistości okazywało się, że proponowane specyfiki przygotowywane były nie, jak widniało na opakowaniu na bazie substancji roślinnych, a na bazie amfetaminy.

W całym kraju policjanci w trakcie koordynowanej przez Biuro Kryminalne KGP akcji wymierzonej przeciwko internetowym handlarzom lekami zatrzymali 26 osób. W działaniach brały udział oprócz KSP również komendy wojewódzkie Policji we Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Białymstoku. Wśród zabezpieczonych leków znalazł się m.in. zabroniony w Polsce lek na otyłość Adipex Retard.

Policjanci w trakcie realizacji zabezpieczyli 21 komputerów oraz farmaceutyki:
• Adipex Retard - 500 tabletek (zabroniony a rynku polskim ze względu na posiadanie fenterminy substancji odurzającej)

• Meizitang – 40 opakowań 1280 tabletek (zabronione ze względu na subutraminę działająca podobnie do amfetaminy) • LiDA – 925 opakowań 26.400 tabletek (zabronione ze względu na subutraminę działająca podobnie do amfetaminy) • Meridia – 180 tabletek (lek tylko na receptę) • Xenical- 20 kapsułek (lek tylko na receptę) • Lindax – 30 kapsułek (lek tylko na receptę)

• inne - ponad 1000 opakowań innych specyfików produkcji chińskiej nieznanego pochodzenia.

W trakcie przeszukań zabezpieczono szereg dokumentów świadczących o wysyłkowej działalności zatrzymanych osób np. pokwitowania nadania wysyłek, oraz amunicję ostrą myśliwską w ilości 22 sztuk, jeden poszukiwany telefon komórkowy, kilka gram marihuany.

Większość z zatrzymanych osób już na etapie pierwszego przesłuchania przyznała się do nielegalnego obrotu farmaceutykami. Części z osób już dziś przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 124 Prawa farmaceutycznego. Pozostałym osobom zarzuty zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!