Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszem izby celnej i pracownikiem ogrodu botanicznego skontrolowali kwiaciarnie, w której sprzedawane były rośliny objęte ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszem izby celnej i pracownikiem ogrodu botanicznego skontrolowali kwiaciarnie, w której sprzedawane były rośliny objęte ochroną. Właściciel sklepu nie posiadał wymaganych dokumentów, które uprawniały go do obrotu takimi okazami. Funkcjonariusze zabezpieczyli około 180 roślin, w tym rzadkie kaktusy.

Kiedy tylko do stołecznych policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej dotarła informacja, że w jednej z kwiaciarń w centrum miasta mogą być sprzedawane rośliby objęte ochroną, postanowili to sprawdzić. Wspólnie z funkcjonariuszem warszawskiej izby celnej i pracownikiem ogrodu botanicznego skontrolowali podejrzany sklep. W trakcie sprawdzania okazało się, że około 180 okazów flory nie posiada wymaganych dokumentów, które dopuszczałyby do obrotu nimi. Wśród nich policjanci zabezpieczyli rzadkie gatunki kaktusów oraz wilczomlecze i cykasa. Wartość zabezpieczonych roślin to około 14 tysięcy złotych.

Jest to pierwsza tego typu sprawa zrealizowana w Polsce gdzie zostały zabezpieczone rośliny objęte Konwencją Waszyngtońską CITES. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi śródmiejska komenda Policji.

Przypomnijmy, nie każdy kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny i flory może popełnić przestępstwo. Konwencja Waszyngtońska CITES wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich roślin i zwierząt. To prawo dotyczy także pochodnych tych okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jego legalność. Za posiadanie lub sprzedawanie takich okazów, które nie mają dokumentów, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!