10 warszawskich słów i zwrotów, bez których nie poradzisz sobie w stolicy

STUL/PW

Postanowiliśmy zebrać kilka warszawskich zwrotów i słów, które są typowe dla gwary warszawskiej. Każde z nich pochodzi ze słownika Stowarzyszenia Gwary Warszawskiej. Znacie je wszystkie oraz ich znaczenia? Sprawdźcie! Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Wideo

polecane: "Bez ściemy" o prawnikach

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.01.2018, 14:11

tak nie kumasz 40 letni sloiku, te zwroty z grypsery i tyle, brakuje sztanow, glanow i innych popier.

05.01.2018, 08:39

Kurczę, od ponad 40 lat mieszkam w Warszawie i jakoś radzę sobie bez tych zwrotów. Znam je, ale nigdy nie łączyłam ich wyłącznie z Warszawą. Większości z nich ani moi znajomi ani ja nie używamy.

05.01.2018, 02:25

Po warszawsku szyb kopalniany w Muzeum Slaskim to .....War-sza-wa !

"Grooba" po warszawsku to grob, grobowiec albo samograbarze ?

Szluga to sztoomel, a modro to ino jest Wisla (jak Dunaj) wele Maryjenstadt czyli we stolycy !

Furman to for-man, ainfart to ein-farth, cugle to cug -le do ciag-niecia konia na szaberplac - trog-owisko czyli rathauseplatz - ratuszowy plac (w wielu przypadkach).

Polacy, Warszawiacy, Gorale, Kaszubi, a nawet Slazacy nie gesi i swoj jezyk maja, ale nie zawsze go dobrze uzywaja !

04.01.2018, 21:28

Mam wrażenie jakby Zgierz był obok Warszawy bo te słowa tutaj się używa na porządku dziennym.

04.01.2018, 18:21

Skitrać to schować, a nie chorować.

04.01.2018, 14:16

80% z tych zwrotów jest znanych ogólnie w całej polsce. napiszcie cos ciekawszego

04.01.2018, 12:55

Synek, pomyliłeś strony: http://katowice.naszemiasto.pl/

04.01.2018, 11:19

Dla kogo ten artykuł jest ? Precz z wszystkim co warszawskie !!!