Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 tys. żonkili na rocznicę powstania w getcie warszawskim

Maciej Deja/AIP
100 tys. żonkili na rocznicę powstania w getcie warszawskim
100 tys. żonkili na rocznicę powstania w getcie warszawskim Damian Kujawa
W środę 19 kwietnia ponad 1000 wolontariuszy będzie rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku będzie ich aż 100 tysięcy. Do akcji włączyło się ponad 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski, a także celebryci – Anja Rubik, Agnieszka Holland czy Maciej Musiał.

Wolontariusze będą obecni na ulicach stolicy w godzinach 8.00-19.00. Oprócz nich w promowanie akcji zaangażowali się ambasadorzy – reżyserka Agnieszka Holland, fotomodelka Anja Rubik oraz aktorzy: Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał. – Przypięcie żonkila w rocznicę powstania w getcie jest wyrazem otwartości na drugiego człowieka, na opinie i jego serce. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy trochę w znieczulicy, jest bardzo ważne – mówił ambasador akcji w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP).

Z okazji rocznicy 74. powstania rocznicy powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na projekcję monodramu „Nadludzka medycyna” w wykonaniu Mai Komorowskiej, opartego na wspomnieniach pediatry w warszawskim getcie i łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej Adiny Blady-Szwajger. W piątek o godz. 20.00 powstanie w getcie upamiętni koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. Od ponad dwóch tygodni przy metrze Centrum można też podziwiać mural autorstwa Andrzej Wieteszki, prezentujący postacie bezpośrednio związane z powstańczym zrywem. – Chciałem uniknąć epatowania militaryzmem. Wojna i powstanie to przede wszystkim ludzie – mówi autor w rozmowie z AIP.

Żonkile to także szeroko zakrojona akcja edukacyjna. Poza Warszawą będzie obchodzona w ponad 1000 placówkach kultury, a Muzeum POLIN przygotowało z tej okazji materiały edukacyjne, w tym film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" i komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile. – Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile – mówi Maria Mossakowska z Muzeum POLIN, koordynatorka akcji.

100 tys. żonkili na rocznicę powstania w getcie warszawskim

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto