Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Sprawdź, gdzie jest najtaniej

Żaneta Różańska
123RF
Wakacje to najlepszy czas dla właścicieli mieszkań. Napływ nowych studentów do miasta uruchamia lawinowy wzrost cen wynajmu mieszkań w całej Warszawie, nawet o 100zł za pokój.

- Obecnie można zauważyć dość wzmożony ruch wśród ofert wynajmu mieszkań, oraz większej ilości zamieszczanych ofert poszukiwania mieszkania do wynajęcia w serwisie dom.gratka.pl na rynku nieruchomości warszawskich. Może to potwierdzać tylko tezę, że przełom sierpnia i września to czas wynajmów – głównie dzięki studentom powracającym z wakacji. Trend ten jeszcze bardziej może być zauważalny w połowie września - co pokazują statystyki z ubiegłego roku - powiedział Artur Osak, analityk w serwisie dom.gratka.pl. - Z analizy danych serwisu dom.gratka.pl. wynika, że średnie ceny wynajmu mieszkań w sierpniu wzrosły w segmencie mieszkań jednopokojowych i dwupokojowych (czyli tych, których najczęściej szukają studenci), średnie ceny mieszkań trzypokojowych nieznacznie spadły w stosunku do lipca 2011 - dodaje.

Dla osób o niewygórowanych wymaganiach i małych zasobach gotówki polecamy wynajem w okolicy uczelni. Dzięki temu zaoszczędzamy na dojazdach, zarówno pieniądze jak i czas. Poza tym, szkoła zazwyczaj usytuowana jest na mniej ruchliwych dzielnicach Warszawy, dzięki czemu możemy mieć nadzieję, że nie obudzą nas śpiewy wracających z imprezy studentów. W związku z tym polecamy dzielnice Bielany, Ursynów, Mokotów, gdzie cena za wynajem pokoju waha się w granicach 450-650zł.

**

Szukasz mieszkania w stolicy? Sprawdź najnowsze oferty w serwisie Gratka.pl! **

Za 3-pokojowe mieszkanie do wynajęcia na Bemowie koszty wynoszą 1300-3200zł bez opłat za czynsz i liczniki. Na Bielanach za podobny metraż zapłacimy od 1500zł do 3480zł. Podobnie Żoliborz 1450-4500zł, Wola i Ochota 1400-4000zł, Włochy 2000-3000zł, Ursus 1500-2600zł, Mokotów 1300-6000zł, Ursynów 1400-5000zł, Wilanów 1700-4200zł. Jak widać, rozstrzał cenowy jest dosyć spory. Koszty w głównej mierze zależne są od metrażu, dodatkowej piwnicy, balkonu, tarasu, garażu oraz odległości od centrum miasta.Nie należy więc przerażać się podanymi przez nas najwyższymi stawkami wynajmu - za te najniższe możemy również znaleźć przytulne lokum bez specjalnych wygód, ale w dobrym standardzie.

Jeśli boicie się, że nie dacie rady finansowo, proponujemy mieszkania na prawobrzeżnej Warszawie. Za Wisłą ceny mieszkań są znacznie niższe niż w centrum miasta. Dla przykładu za 3-pokojowe mieszkania na Tarchominie zapłacimy 2000zł/msc, gdzie za podobny standard na Śródmieściu przyjdzie nam wyłożyć nawet 4500zł. Nie martwcie się dojazdami, komunikacja miejska zapewnia tak wiele połączeń, że na pewno uda wam się ułożyć najodpowiedniejszą trasę dla szybkiego dotarcia do celu.

Porównując z mieszkaniami centralnej Warszawy, ceny wynajmu po prawej stronie Wisły są zdecydowanie niższe. I tak za 3 pokoje na Białołęce zapłacimy od 1500 do 2800zł, na Targówku 1300-3700zł, Praga Północ to koszty 1500-2500zł, Praga Południe 1400-4000zł, Rembertów 1500-2000zł, Wawer 1400-2500zł, Wesoła 1500-1800zł. Musimy jednak pamiętać, że w koszt wynajmu często nie wliczony jest czynsz. Należy więc do podanych kwot doliczyć średnio 500zł/msc dla spółdzielni i 250zł opłat licznikowych.

Oczywiście, nie powinniśmy od razu wykluczyć mieszkania w Centrum. Znaleźć tam można oferty, które dla posiadaczy nieco pełniejszej kieszeni okażą się wymarzonym lokum. Mieszkania o wysokim standardzie, z dobrym połączeniem komunikacyjnym we wszystkie strony miasta, można znaleźć na dalszym Śródmieściu w cenie nawet po 800zł za pokój. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i uważnie śledzić oferty pojawiające się na portalach nieruchomościowych. Co pół godziny dodawane są średnio kolejne dwa ogłoszenia.

Przy wyborze przyszłego mieszkania pamiętać należy nie tylko o kosztach. Ważny jest też standard: kondycja elewacji, instalacja gazowa i hydrauliczna, ogrzewanie. Nie należy lekceważyć takich spraw jak szczelność okien czy dostęp do ciepłej wody. W kamienicach w Centrum, zdarza się, że jedynym sposobem na uzyskanie ciepłej wody jest jej podgrzanie przez piecyk gazowy, który nie zawsze działa.

Dobrze jest zapytać właściciela bądź agenta nieruchomości, od którego wynajmujemy mieszkanie, o najbliższych sąsiadów. Możemy natrafić na ludzi, którym będzie przeszkadzać najmniejszy nawet szmer (choćby rozkładanie łóżka), albo wręcz odwrotnie, na ciągłych imprezowiczów, balują całą noc, dręczą nas awanturami i odgłosem tłuczonego szkła i rzucanych mebli. Jeśli chcecie sami zorganizować domówkę, lepiej uprzedźcie o tym sąsiadów, aby nie zaskoczyła was całkiem niespodziewana wizyta policji.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto