Podstawowe potrzeby seniora

Artykuł sponsorowany
Postępujący proces starzenia się społeczeństw każe zastanowić się nad sytuacją ludzi starszych. Według prognoz demograficznych GUS w drugiej połowie XXI wieku odsetek ludzi starszych wyniesie około 35% ogółu ludności. Starzeniu się społeczeństw towarzyszy wydłużenie trwania życia.

Pomimo tych zmian demograficznych starość w naszym społeczeństwie jest traktowana jako marginalny problem, a ludzie w jesieni życia znajdują się często na uboczu życia społecznego. Powyższy stan rzeczy skłania do refleksji nad kondycją i miejscem seniora w życiu społecznym, rodzinnym oraz towarzyskim.
Jednym z głównych lęków pojawiających się u ludzi starszych jest bardzo silna obawa przed samotnością, zniedołężnieniem i procesami dezintegracyjnymi zachodzącymi we własnym ciele. Dlatego tak ważne w tym okresie życia jest wsparcie osób bliskich. Ludzie starsi, którzy będą mieli dobre relacje z dziećmi, z wnukami lepiej sobie poradzą, rzadziej doświadczą alienacji, opuszczenia i zgorzknienia.

Czytaj także: Najlepsza opieka dla osób starszych - House Domowa Opieka

I tak, aby senior dobrze egzystował i w pełni się realizował według profesora Brunona Synaka muszą być zaspokojone jego podstawowe potrzeby.

Jedną z najważniejszych potrzeb ludzi starszych jest:
- potrzeba bezpieczeństwa - dotyczy poczucia pewności jutra, bezpieczeństwa zarówno
w warunkach fizyczno-przestrzennych jak i społeczno-kulturowych, a także poczucia wsparcia u najbliższych.
Równie istotne potrzeby, które muszą być zapewnione to:
- potrzeba użyteczności i uznania - silne przekonanie, że osoba starsza mimo wieku wciąż jest potrzebna rodzinie. Może służyć im dobrą radą, nabytym doświadczeniem. Warto, aby bliscy koncentrowali się na mocnych stronach seniora. Podkreślali jego mądrość i umiejętności, a bagatelizowali deficyty charakterystyczne dla tego okresu życia.
- potrzeba autonomii - świadczy o chęci bycia niezależnym i samodzielnym jak najdłużej. Bliscy powinni sprawić, aby senior czuł, że decyduje o sobie i ma wpływ na decyzje dotyczące swojego życia.
- potrzeba satysfakcji życiowej - Okres senioralny sprzyja dokonywaniu bilansu życiowego. Warto podkreślać życiowe dokonania osoby starszej na niwie zawodowej, rodzinnej, społecznej i zachęcać do realizowania pasji, na które wcześniej nie miała czasu.
- potrzeba integracji - to ilość kontaktów z ludźmi, ich intensywność, poziom otwartości, rodzaj relacji z rodziną.
- potrzeba pozostawania w domu rodzinnym - najlepszym środowiskiem dla seniora jest zawsze miejsce przy rodzinie. Nic nie zastąpi zaangażowania, troskliwości osób najbliższych.

Jeżeli jednak z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie zapewnić dostatecznej opieki możemy zawsze skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na rynku powstają firmy trudniące się opieką domową, które są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom seniora. Dzięki temu rodziny będą miały czas na pielęgnowanie relacji oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej.Najlepszym rozwiązaniem dla osoby starszej jest zawsze pozostanie w swoim naturalnym środowisku, w myśl zasady mówiącej, iż starych drzew się nie przesadza.

Elżbieta Wołodźko - psycholog zdrowia House Domowa Opieka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto