Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z nową ustawą dogonimy Europę

Redakcja
Wiceminister Bernard Błaszczyk: - Ci, którzy faktycznie chcą dokonać zmian w swoim otoczeniu, na pewno zdążą
Wiceminister Bernard Błaszczyk: - Ci, którzy faktycznie chcą dokonać zmian w swoim otoczeniu, na pewno zdążą
Znowelizowane prawo śmieciowe to wyzwanie dla gmin. Będzie ciężko, ale zdeterminowani podołają w tej walce

Dwóch wiceministrów - Adam Zdziebło z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Bernard Błaszczyk z Ministerstwa Środowiska - wzięło udział w spotkaniu z samorządowcami w Rydułtowach. W tamtejszym Ośrodku Kultury, 29 sierpnia, wójtowie i burmistrzowie najważniejszych miast z Subregionu Zachodniego dyskutowali o obowiązkach gmin wynikających z nowej ustawy śmieciowej.

Dla ministra Bernarda Bła-szczyka i towarzyszących mu Gabrieli Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Jerzego Ziory, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, była to kolejna narada z serii konsultacji na temat nowego prawa śmieciowego. Od kilkunastu tygodni wyjaśniają oni samorządowcom, w całym województwie śląskim, zapisy nowej ustawy i przekonują do koniecznej determinacji oraz mobilizacji w ich wdrażaniu w lokalnych warunkach.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma na celu objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbierania odpadów oraz zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie. Zakłada także zdjęcie z mieszkańców obowiązku samodzielnego podpisywania umów na odbiór śmieci. W nowym systemie to gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za gospodarowanie odpadami, a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług i zagospodarowywanie odpadów zgodne z prawem.

Wprawdzie od stycznia 2012 roku na wprowadzenie nowego systemu będzie osiemnaście miesięcy, ale już teraz warto w gminach rozpocząć przygotowania do nowego systemu, bo czasu wcale nie jest zbyt wiele. Najtrudniej będzie przeprowadzić skutecznie przetargi na usługi związane z likwidacją odpadów, ustalić wysokość opłaty śmieciowej, wyłonić rejony i instalacje odbierające śmieci, a także rozstrzygnąć sporne kwestie np. o tym, do kogo należą się śmieci w gminach graniczących z innymi województwami.

Sygnały od samorządowców są pomocne przy opracowywaniu w resorcie przepisów wykonawczych. Jak zapewnił minister Błaszczyk, te najbardziej istotne rozporządzenia, z punktu widzenia możliwości realizacji przepisów ustawy, powinny wejść w życie wraz z ustawą w styczniu 2012 roku.

Ci, którzy faktycznie chcą dokonać zmian w swoim otoczeniu i unowocześnić gospodarowanie śmieciami na wzór większości europejskich krajów, na pewno zdążą to zrobić przed 1 lipca 2013 roku, gdy system zacznie obowiązywać wszystkich. Jednocześnie wprowadzi się szereg administracyjnych kar, które będą nakładane na wszystkie podmioty, biorące udział w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, a które nie wywiązują się z nowych obowiązków - przestrzegał wiceminister Bernard Błaszczyk.

O tym, że rewolucja śmieciowa w gminach nastąpi nieuchronnie przekonywał w Rydyłtowach także Adam Zdziebło - wiceminister rozwoju regionalnego. Bez ustawy śmieciowej nie było w Polsce szans na wypełnienie unijnych dyrektyw środowiskowych. Zamiast korzystać z europejskich dotacji, trzeba by płacić Unii wysokie kary za nieefektywne i szkodliwe postępowanie z odpadami komunalnymi.

Do czasu gdy nie było tej ustawy, nie mieliśmy podpisanej ani jednej umowy spalarniowej, a Polska zgodnie z traktatem akcesyjnym musi swoje zobowiązania wypełniać. Po przyjęciu ustawy, mamy podpisane już cztery umowy. Teraz czeka nas wielka praca, żeby tej szansy nie zmarnować poprzez zaniedbania i brak odwagi w działaniu - powiedział A. Zdziebło.

Do współpracy przy tworzeniu optymalnego dla różnych części województwa regionalnego planu gospodarki odpadami wzywał dyrektor Jerzy Ziora, a prezes Gabriela Lenartowicz zapowiedziała, że WFOŚiGW w Katowicach gotowy jest przeznaczyć większą niż do tej pory, pulę środków na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto