Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pl. Unii Lubelskiej powstaje najgłębiej osadzony budynek w stolicy

Agata Jeznach
Ponad 170 tys. m sześc. ziemi, ściana szczelinowa przekraczająca 50 metrów głębokości, cztery kondygnacje podziemne - tak można opisać budynek powstający na placu Unii Lubelskiej.

Wywiozą do stycznia
Ściana szczelinowa to rodzaj konstrukcji, który z uwagi na dużą sztywność oraz możliwość wykorzystania zarówno jako ściany podziemia, jak i fundamentu budynku jest najczęściej używany do wykonywania głębokich wykopów. Ściana budowana jest z betonu lub żelbetonu i formowana w szczelinie wykopanej w gruncie. Dzięki jej zastosowaniu na pl. Unii Lubelskiej możliwa jest budowa w ostrej granicy działki z zachowaniem stabilności. Tradycyjny wykop o głębokości 50 m musiałby zajmować całą powierzchnię placu.

Czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu wykonywana jest metodą mieszaną - podczas budowy jednocześnie wykonywane są dwie czynności. Po pierwsze, w ścianę wbijane są stalowe kotwy, których zadaniem jest wiązanie ściany z gruntem i stabilizacja. Druga czynność to wylewanie stropów, spod których następnie wydobywana jest ziemia. Do stycznia 2012 r. z placu budowy ma być wywiezione ponad 170 tys. m sześc. gruntu.

Najgłębsza ściana w stolicy
Technologię ściany szczelinowej zaczęto wykorzystywać w Europie w latach 50. Obecnie uznawana jest za najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodę prowadzenia prac podziemnych przy gęstej zabudowie. Niewątpliwymi jej zaletami jest możliwość budowania w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących obiektów oraz niski poziom hałasów podczas prac budowlanych. Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m.

W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki "Kopernik" (na głębokość 16 m), na stacji Centrum warszawskiego metra (26,5 m), a także przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana na placu jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 r. Inwestorami są firma deweloperska Liebrecht & Wood oraz fundusz BBI Development NFI.

Czytaj także: TOP 10: najwyższe budowle Warszawy. Zobacz zdjęcia


Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto