18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Puchar Świata siatkówka: Polska przegrywa z Brazylią 2:3 (RELACJA NA ŻYWO)

Puchar Świata 2011. Polacy w dziesiątym spotkaniu tegorocznego Pucharu Świata przegrali z reprezentacją Brazylii 2:3. Mimo porażki zapewnili sobie awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jeżeli jednak chcą zdobyć złoty medal tego turnieju, jutro muszą wygrać z reprezentacją Rosji za trzy punkty. Tytuł MIP spotkania trafił w ręce rozgrywającego Canarinhos Bruno Rezende.

Podopieczni Andrei Anastasiego, którzy do tej pory wygrali osiem z dziesięciu spotkań, w dwóch ostatnich pojedynkach PŚ z Brazylią i Rosją musieli zdobyć jeden punkt, by awansować na olimpiadę. Po wygraniu dwóch pierwszych setów wybuchła w polskim zespole olbrzymia radość.

Dwie pierwsze odsłony spotkania były rewelacyjne w wykonaniu brązowych medalistów mistrzostw Europy. Byli nie do zatrzymania w żadnym elemencie gry. Trener Bernardo Rezende tylko kręcił głową i nie wierzył w to, co się dzieje na parkiecie. Znakomicie atakował Zbigniew Bartman, blok z Piotrem Nowakowskim i Marcinem Możdżonkiem zatrzymywał Gibę i Vissotto, Murilo mylił się w zagrywce. Nie robili tego Polacy i triumfowali 25:18 i 25:21.

Wszystko wskazywało na to, że uda się pokonać mistrzów świata po raz pierwszy od 2002 roku w meczu o stawkę. W trzeciej partii podopieczni Anastasiego prowadzili już 13:8 i w tym momencie coś się zacięło. Sześć razy z rzędu nie potrafili zakończyć ataku i rywale zaczęli mieć przewagę. Za Łukasza Żygadłę pojawił się na boisku Paweł Zagumny, ale nie potrafił on zmienić oblicza tego seta. Biało-czerwoni przegrali 18:25. W ataku mieli jedynie 34 proc. skuteczność.

W kolejnej partii gra totalnie się rozsypała. Nie pomogły zmiany, a Brazylijczycy poczuli, że można jeszcze ten mecz wygrać. Konsekwetnie zagrywali i zaczęli blokować Bartmana i Kurka. Znakomicie bronili również ataki ze środka i zwyciężyli 25:19. Tie-break również należał do przeciwników. Ekipa Anastasiego nie potrafiła skutecznie skończyć akcji. To szybko się zemściło i biało-czerwoni ulegli 12:15.

Polacy z Brazylią w meczu o punkty nie potrafią wygrać od 2002 roku. Wówczas pod wodzą Waldemara Wspaniałego pokonali Canarinhos trzykrotnie w rozgrywkach Ligi Światowej. W PŚ grają przede wszystkim mistrzowie i niektórzy wicemistrzowie kontynentów, Japonia jako gospodarz oraz dwa zespoły dzięki "dzikiej karcie" przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). To właśnie dzięki niej do Japonii polecieli biało-czerwoni. Paszport do Londynu wywalczą trzy najlepsze drużyny.

W ciągu 15 dni drużyny mają do rozegrania po 11 spotkań systemem "każdy z każdym". W niedzielę, w swoim ostatnim meczu, Polacy zmierzą się z Rosjanami. Obie ekipy zapewniły sobie już udział w igrzyskach, a stawką spotkania będzie zwycięstwo w całym turnieju.

V set

9.11 Blok na Kurku! Brazylia wygrywa tego seta 15:12, i całe spotkanie 3:2. MIP zostaje Bruno Rezende.

9.10 Murilo przebija się przez nasz blok, Lucas miażdży nas zagrywką. Piłka meczowa dla Canarinhos (14:12).

9.07 Brazylia w kluczowym momencie seta wychodzi na dwupunktowe prowadzenie. Nie możemy zbliżyć się do mistrzów świata do momentu kiedy na zagrywkę wchodzi Nowakowski. Jego flot skutecznie utrudnia grę Brazylijczykom. Remis po 12.

9.04 Po ataku Bartmana i pomyłce Vissotto mamy remis po 8.

9.01 Kurek w aut. 7:5 dla podopiecznych Rezende.

8.59 Psujemy zagrywki na początku tej partii, Vissotto nie do zatrzymania w ataku. 5:4 dla Brazylii.

IV set

8.53 Vissotto trafia po prostej, piłka setowa dla Canarinhos. Blok na Jaroszu, 25:19 dla Brazylii. 2:2 w całym spotkaniu.

8.51 Jarosz zmienia Bartmana i atakuje w aut. Wszystko zmierza do tie breaka. 23:18 dla Brazylijczyków.

8.49 Skutecznie na kontrze Brazylia, Nowakowski myli się na środku, chociaż sędziowie sami nie wiedzą czy był aut czy nie. Blok na Bartmanie. 21:17 dla Brazylii.

8.46 Znowu nie możemy skończyć ataku, Brazylia odskakuje nam na dwa oczka. 18:16 dla Canarinhos.

8.40 Dante blokuje Kurka, Bartman atakuje w taśmę. Brazylia wychodzi na dwupunktowe prowadzenie, które szybko traci po dobrych atakach Bartmana. Remis po 13.

8.35 Na początku seta wychodzimy na dwupunktowe prowadzenie, które szybko tracimy. Mamy problemy ze skończeniem ataku, trwa walka punkt za punkt. Myli się Murilo. 8:7 dla nas na pierwszym czyszczeniu parkietu.

III set

8.25**Brazylia spektakularnie odbudowała się w tym secie. Odrobili pięć punktów straty i wygrali tę partię 25:18. Chyba za szybko uwierzyliśmy, że można wygrać z mistrzami świata 3:0. 2:1 dla Polski w całym spotkaniu.**

8.23 Murilo utrudnia rozegranie Zagumnemu, który zmienił przed chwilą Żygadłę, ale sędziowie przyznają punkt Brazylii. 21:15 dla naszych rywali, Anastasi prosi o czas.

8.21 Blok na Nowakowskim, Kurek przekracza linię trzeciego metra. 20:15 dla Canarinhos.

8.18 Teraz to my bezskutecznie próbujemy przebić się przez brazylijski blok. 16:14 dla podopiecznych Bernardo Rezende na drugiej przerwie technicznej.

8.15 Canarinhos wstają z kolan. Zdobywają cztery punkty w jednym ustawieniem, Bartosz Kurek atakuje w aut. Remis po 13.

8.13 Świetny atak Bartmana, Vissoto posyła piłkę w aut. 13:8 dla Polski, o czas prosi Bernardo Rezende.

8.11 As serwisowy Michała Winiarskiego! 11:7 dla biało-czerwonych!

8.08 Możdżonek zdobywa punkt bezpośrednio z zagrywki, co daje nam trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. 8:5 dla Polski.

8.04 Brazylijczycy nie mogą sforsować polskiego bloku. Wychodzimy na prowadzenie 3:1.

II set

7.58 Nie wykorzystujemy przechodzącej piłki, ale za to następną akcje kończy Bartman! 24:21 dla Polski! Blok na Vissoto Kurka!!! Mamy punkt, jesteśmy w Londynie!!! 25:21 w tym secie, 2:0 w całym spotkaniu dla Polski!

8.55 Brazylijczycy sami nam podają rękę, Giba atakuje w taśmę. 21:17 dla podopiecznych Anastasiego.

7.54 Blok Możdżonka na Gibie! 19:15 dla Polaków!

7.52 Świetna gra polskiego zespołu, dobrze gramy blokiem, Brazylijczycy mylą się w ataku. 18:15 dla nas.

I set

7.51Przepraszamy za problemy techniczne. Rozpoczynamy relację z tego niesamowitego spotkania! Polska wygrała pierwszego seta 25:18.

4 Polaków w czołówce klasyfikacji XII Pucharu Świata

Marcin Możdżonek pozostał liderem wśród najlepiej blokujących siatkarzy w rozgrywanym w Japonii turnieju o Puchar Świata. Na podium w różnych klasyfikacjach znajdują się także Michał Winiarski, Krzysztof Ignaczak i Piotr Nowakowski.

Puchar Świata jest pierwszą kwalifikacją do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie. Awans uzyskają trzy najlepsze ekipy.

Po ośmiu zwycięstwach i jednej porażce Polacy są na drugim miejscu w tabeli; mają tyle samo punktów co Rosjanie i pięć więcej od Brazylijczyków. Do rozegrania zostały dwa spotkania. W sobotę ich rywalami będą Canarinhos, dzień później Sborna.