Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120. rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza. Koncert i teatr [OBCHODY]

MW
W czwartek mija 120. rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza. Z okazji upamiętnienia działalności i dorobku pisarza Muzeum Iwaszkiewiczów w willi Stawisko organizuje koncert, prezentację książki "Męczymy się obaj. Korespondencja z lat 1948-1980" oraz zaprasza na sztukę "Pod Akacjami" w wykonaniu aktorów Teatru Rampa.

120. rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza. Koncert i teatr

Początki twórczości pisarza przypadły na koniec jego nauki w liceum i na czas początków studiów. Debiutował w 1915 roku wierszem "Lilith" w kijowskim piśmie "Pióro". Na jego późniejsze utwory wpływ miał pobyt w dworach polskich i rosyjskich na terenie Polski i Ukrainy. Iwaszkiewicz pracował też w dyplomacji. W latach 1923-1925 był sekretarzem marszałka Sejmu Macieja Rataja. Pełnił też obowiązki sekretarza ambasady RP w Kopenhadze i Brukseli.

Przeczytaj koniecznie: Ponad 100 tyś. osób odwiedziło Stadion Narodowy w ramach akcji Zimowy Narodowy

W czasie II wojny światowej pomagał Polakom i Żydom zagrożonym aresztowaniem. Willa w Stawisku przez cały okres okupacji była schronieniem dla wielu ukrywających się osób. Ponadto Iwaszkiewicz działał w strukturach Polski Podziemnej w wydziale kultury i sztuki. Działacz przyczynił się do uratowania wielu zabytków kultury.
W swojej twórczości poruszał m.in. motywy homoseksualne. W osobistych zapiskach, listach i dzienniku określał się jako homoseksualista (np. w liście do Piotra Lachmanna z 9 października 1973 roku ).

Wygraj bilety na mecz AZS Politechnika - Lotos Trefl Gdańsk! Mecz AZS Politechnika - Lotos Trefl Gdańsk. Wygraj bilety na mecz!

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność literacką i polityczną. Otrzymał m.in. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego w 1971 r i Jagiellońskiego w 1979 r. Odznaczono go również Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury w 1936 r. Autor znanych wierszy, powieści i dramatów. Do najbardziej znanych utworów należą: "Zmowa mężczyzn", "Kochankowie z Marony", "Król Roger", "Sława i chwała".
Zmarł 2 marca 1980 r. Pochowany na cmentarzu w Brwinowie pod Warszawą w mundurze górniczym zgodnie z jego życzeniem. Po śmierci pisarza otwarto muzeum jego życia i twórczości - Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w willi Stawisko w Podkowie Leśnej.

Z okazji 120. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza Muzeum w Stawisku zaprasza na uroczyste obchody:

23 lutego 2014 r. o godz. 16.30 - koncert tradycyjnych pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu Dziczka. Po zakończeniu koncertu, o 17.15 odbędzie się prezentacja książki "Męczymy się obaj. Korespondencja z lat 1948-1980" Jarosława Iwaszkiewicza i Wiesława Kępińskiego. W spotkaniu udział weźmie Wiesław Kępiński oraz redaktorzy książki - Agnieszka i Robert Papiescy. Rozmowa poprowadzona zostanie przez Jerzego Kisielewskiego. Wstęp jest darmowy.

Obejrzyj również: Protest przed ambasadą Ukrainy

9 marca 2014 r. o godz. 18.00 - sztuka Jarosława Iwaszkiewicza "Pod Akacjami" w wykonaniu aktorów Teatru Rampa. Akcja dramatu ma miejsce w Podkowie Leśnej w czasie wiosny 1944 r. Utwór został wydany dopiero po śmierci pisarza. W 1983 r. odbyła się jego prapremiera w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. W Stawiskach wystąpią: Adria Jakubik (Flora), Piotr Mrówczyński (Józio), Łukasz Błaszczak (Pan Kamiński), Piotr Pawlak (Pan Kazio), Zbigniew Pożoga (Brausch), Marek Frąckowiak (ksiądz Węgrzyn). Wstęp w cenie 15 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto