34 zarzuty przedstawili policjanci z referatu ds. nieletnich północnopraskiej komendy 11 nieletnim w wieku od 10 do 15 lat. Wśród czynów, jakich dopuściły się dzieci są m.in.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
34 zarzuty przedstawili policjanci z referatu ds. nieletnich północnopraskiej komendy 11 nieletnim w wieku od 10 do 15 lat. Wśród czynów, jakich dopuściły się dzieci są m.in.: kradzieże 7 gaśnic i automatu z obuwiem ochronnym ze szpitala, zamykanie kolegów w piwnicy, kradzieże zlewozmywaków i innych przedmiotów oraz kradzieże sklepowe. Wobec sześciu z nich policjanci sporządzili wnioski o umieszczenie w placówkach opiekuńczych lub wychowawczych. 6 chłopców było już wielokrotnie notowanych przez policjantów.

Policjanci z referatu ds. nieletnich i patologii północnopraskiej komendy od dawna rozpracowali dwie grupy nieletnich, które dopuszczały się różnych czynów na trenie Pragi Północ. Większość z przewijających się w materiałach sprawy dzieci była już notowana za inne przestępstwa. Teraz policjanci ustalili kolejne.

27 przestępstw popełnił Adrian Sz. (14 l.). Policjanci udowodnili mu liczne włamania i kradzieże elementów metalowych, kabli i przedmiotów, takich jak np. magnetofon czy samochód – zabawka, którą później jeździł wraz z znanym policji Pinokiem. Policjanci ustalili też, że Adrian Sz. wybił sześć szyb w jednej z instytucji na ul. Kijowskiej i ukradł stamtąd okienne okucia aluminiowe. Starty oszacowano na ponad 3 tys. zł.

Funkcjonariusze dowiedli, że niektóre z przestępstw Adrian Sz. popełniał sam. W większości przypadków pomagali mu jednak koledzy. Po kolei w komendzie przesłuchiwani byli: Daniel G. (15 l.), Dominik B. (14 l.), Adrian Sz. (14 l.), Damian Cz. (14 l.), Krzysztof W. (13 l.), Łukasz K. (13 l.), Rafał S. (13 l.), Dominik A. (13 l.), Bartosz A. (10 l.), Katarzyna Ł. (13 l.) i Milena M. (15 l.).

Mundurowi przez kilka tygodni ustalali pokrzywdzonych przez nieletnich. Jak się okazało ofiarami dzieci były nie tylko instytucje publiczne ograbiane z przedmiotów po uprzednich włamaniach, właściciele sklepów, w których dokonywali kradzieży, ale też koledzy z paczki. Adrian Sz. i Damian Cz. próbowali wtargnąć do mieszkania Łukasza K. Później Krzysztof W. i Rafała S. zamknęli Łukasza K. w piwnicy. Chłopak spędził tam kilka godzin, a później zachorował na zapalenie oskrzeli. Mundurowi udowodnili, że Krzysztof W. zmuszał Łukasza K. do przekazywania mu papierosów. Policjanci ustalili też, że Dominik B. podstawił nogę Rafałowi S., a ten upadając złamał sobie rękę.

Do niecodziennych przestępstw popełnianych przez wymienionych policjanci zaliczyli kradzież blachy ocynkowanej wartości 1500 zł z bardzo wysokiego budynku przy Kijowskiej. Było to bardzo niebezpieczne „przedsięwzięcie” – upadek z wysokości mógł skończyć się dla nieletnich złodziei śmiercią. Wśród innych czynów, jakie udowodnili mundurowi Dominikowi A. znalazła się kradzież wózka sklepowego z jednego z marketów. Chłopak tłumaczył się policjantom, że wózek pożyczył, żeby przewieźć złom – oczywiście również kradziony.

Adrian Sz. Damian Cz. Krzysztof W. Rafał S. Dominik A. i Bartosz A. próbowali sobie zorganizować klub w jednej z piwnic przy ul. Brzeskiej. Kilkanaście razy włamywali się do tej piwnicy niszcząc zabezpieczenia zamontowane przez administratora.

Policjanci ustalili również, że dwie dziewczynki regularnie kradły artykuły spożywcze w jednym z marketów na Targowej.

Sprawa trafi dziś do sądu rodzinnego i nieletnich. Policjanci wystąpili z wnioskiem o umieszczenie w placówkach wychowawczych lub opiekuńczych 6 nieletnich: Daniela G., Dominika B., Adriana Sz. Damiana Cz., Krzysztofa W. i Rafała S. Każdy z nich ma od kilkunastu do kilkudziesięciu przestępstw na swoim koncie – ostatnio znęcanie się nad gołębiami i podpalanie pustostanów na Brzeskiej.

W związku z powyższymi zdarzeniami i, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w rejonie Brzeskiej/Ząbkowskiej policjanci z Pragi Północ wraz z przedstawicielami administracji i Grzegorzem Kłosem z delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta zwiedzili ten teren. Ustalono, że na stałe zostaną zamurowane przejścia, które służyły nieletnim do ukrywania się, bądź stanowiły obiekty włamań i kradzieży.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!