Od tygodnia w Warszawie trwają ferie. Dla wielu młodych ludzi i dorosłych jest to czas odpoczynku i zabawy. Nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się na zimowy wypoczynek i tych, którzy pozostaną w ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Od tygodnia w Warszawie trwają ferie. Dla wielu młodych ludzi i dorosłych jest to czas odpoczynku i zabawy. Nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się na zimowy wypoczynek i tych, którzy pozostaną w stolicy, czuwają policjanci ruchu drogowego i prewencji.

Zimowe ferie to dla wielu czas podróży, niejednokrotnie dalekich i męczących. Ruch na drogach wzrasta, szczególnie w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów. Niestety, pomimo wielokrotnie powtarzanych apeli, nie wszyscy kierujący pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu, nie zapięte pasy bezpieczeństwa, dziecko przewożone bez fotelika, rozmowy przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, wreszcie brawura i kompletny brak umiejętności przewidywania – to najczęstsze przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jak wynika z policyjnych statystyk, każdego roku w czasie ferii zimowych na polskich drogach dochodzi do poważnych wypadków, w których giną kolejne osoby. Dlatego też najbliższe dni dla stołecznych funkcjonariuszy będą czasem wytężonej pracy. Szczególną uwagę zwrócą na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, pod wpływem alkoholu i przewożących dzieci bez fotelików.

Okres ferii zimowych to czas podróży dla tysięcy dzieci i młodzieży. Aby bezpiecznie dotarły do miejsca wypoczynku, a później szczęśliwie wróciły do domów, policjanci zapowiadają częste kontrole autokarów. Sprawdzą między innymi, czy kierowca nie przekroczył dopuszczalnego czasu jazdy, czy nie jest pod wpływem alkoholu i czy pojazd jest sprawny technicznie. Zgłoszenia autokarów do kontroli stanu technicznego można kierować do dyżurnego WRD lub do Sekcji Organizacji Służby WRD (tel. 0-22-603-77-55 czynny całą dobę lub 0-22-603-77-18 czynny w godz. 8.00 - 16.00). Jednocześnie apelujemy do właścicieli autokarów, by przed planowanym wyjazdem ze zorganizowanymi grupami dzieci i młodzieży, sami dokonali przeglądu pojazdów w stacjach kontroli, niezależnie od posiadanych badań technicznych.

Nie wszyscy jednak uczniowie wyjadą na zorganizowany wypoczynek. Wielu zostanie w Warszawie i będzie swobodnie dysponować wolnym czasem. Pracujący rodzice często nie będą w stanie zapewnić swoim dzieciom zajęcia, tracąc przy tym kontrolę nad ich poczynaniami. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Współdziałając z placówkami oświatowymi, administracjami osiedlowymi i lokalnymi samorządami funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Dodatkowe patrole policyjne pojawią się nie tylko w miejscach zorganizowanego wypoczynku, ale również w okolicach dzikich lodowisk, na osiedlach, w parkach, w rejonie dyskotek, pubów i klubów. Policjanci sprawdzą, czy młodzi ludzie nie próbują „uprzyjemnić sobie” wolnego czasu pijąc alkohol i zażywając narkotyków. Funkcjonariusze w sposób szczególny zwrócą uwagę, czy w sklepach i kawiarniach nie jest sprzedawany nieletnim alkohol. Sprawdzą też miejsca, gdzie może dochodzić do handlu narkotykami. Stołeczni policjanci zrobią wszystko, by ferie minęły spokojnie.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!