2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co wiesz o autystach? [wideo]

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Również Polska przyłącza się do tych obchodów.

Czy wiecie, że w Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm? To ogromny problem społeczny, o którym wciąż niewiele wiadomo.
- Pamiętaj: autyzm nie jest chorobą! To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dziecko z autyzmem często nie mówi i nie nawiązuje kontaktu z innymi ludźmi (nawet z rodzicami). Jedynym ratunkiem i szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz konsekwentna terapia - apeluje fundacja Jaś i Małgosia, która wspiera dzieci z autyzmem.

Największym problem z jakim borykają się autyści w Polsce jest brak szybkiej diagnozy: rodzice ignorują pierwsze symptomy, lekarze pierwszego kontaktu często nie diagnozują prawidłowo pierwszych objawów. Terapia jest podejmowana zbyt późno, a to ona daje szansę na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Niebieska Polska dla autystów

Dlatego tak ważne jest, by mówić o autyzmie. 2 kwietnia fundacja Jaś i Małgosia sprawi, że Polska będzie niebieska! Wszystko po to, by Polacy zrozumieli na czym polega to schorzenie. Kilkaset miejsc w całej Polsce rozbłyśnie na niebiesko, a do akcji może się przyłączyć każdy. Poprzez stronę internetową fundacji JiM możesz zgłosić swoją placówkę, która będzie 2 kwietnia niebieska. Wyślij do fundacji zdjęcie, a z nadesłanych fotek powstania niebieska mapa. W trzech miastach w Polsce: w Warszawie, Łodzi i Gliwicach rozbłysną setki niebieskich lampek oraz zostaną wypuszczone niebieskie balony. Wejdź na www.jim.org/PolskaNaNiebiesko i zobacz mapę kilkuset różnych wydarzeń, które będą miały miejsce w tym dniu.

Z roku na rok do akcji włącza się coraz więcej osób i instytucji. Dla dzieci z autyzmem świecą również gwiazdy: Marcin Gortat, Kazik, Kasia Wilk, Tede, Lemon, Raz Dwa Trzy, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Kamil Bednarek, Ania Rusowicz, kabaret Ani Mru Mru i wiele innych. Dołącz do nich!

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

17.05.2018, 10:06

Szkoła z klasami specjalnymi dla autystów prosi o wsparcie w głosowaniu na Podwórko Talentów
https://podworko.nivea.pl/2018/lokalizacja/369-chorzow

02.04.2015, 23:58

na razie to autyzm mają nasze władze
po co pokazują ten belweder i się chwalą
że włączą na niebiesko a kto za to zapłaci
za ten prąd?
podatnicy myyyyy
i się chwalą filharmonią jak to nazwał Genek z Wejherowa
koloseum szklarnia tam by mogli posadzić pomarańcze i banany
to bym im tam wyrosło

02.04.2015, 13:38

Hania, co Ty wiesz o Jim, że tak syczysz.? Krzywdę Ci ktoś wyrządził? Nie masz pojęcia ile dzieci z autyzmem w całej Polsce i ich opiekunowie mają pomocy z fundacji JiM. Tak naprawdę to g... wiesz, bo Twoja wiedza ogranicza się do tego, co tani dziennikarz w tanim szmatławcu drukuje. Grunt, żeby się sprzedawało, a jak wiadomo...afery najlepiej się sprzedają między innymi dzięki Tobie, bo Ty nie tylko finansujesz ten wstrętny proceder, ale bawisz się również Sędziego i oskarżasz publicznie nie mając dowodów..... Oj nie ładnie. Nie bądź zielona w temacie autyzmu i zaświeć z JIM na niebiesko. Zaświeć dla dzieci z autyzmem i nakręć się pozytywnie na Święta :) Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy nienormalni. Ty również :)

02.04.2015, 12:19

Witam. Jeszcze raz ja, to że się cieszę, że jest jakaś akcja związana z 2 kwietnia nie znaczy, że jestem zadowolona z tego co jest. "Basik" oraz "Babcia" przedstawiła to bardzo dokładnie. Mój syn ma indywidualne kształcenie, staramy się o człowieka cienia, ale nie ma "pieniędzy". Nie dostaję wielkich pieniędzy tyle co dzieci z astmą i alergicy czyli 156 zł. Koszt terapii oczywiście prywatnej, bo na darmową się nie zaczepiliśmy (Biofeedback i terapaii w małej grupie, aby szlifował umiejętności społeczne) są o niebo większe koszty . Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nas odsyłała i uspakajały (dziecko miało 5 lat) że z tego wyrośnie.... takich przypadków aspergerów jest dużo. Rodzice pierwsze kroki kierują do PPP. Nie wyrósł. Żal, że diagnoza naszego dziecka tak się przeciągała, bo jak wszyscy wiemy im szybciej rozpocznie się terapię tym lepiej dla dziecka. Myślę pozytywnie, może dzięki takim akcją następne lata przyniosą coś dobrego dla autystów . Co z subwencjami na te dzieci!

02.04.2015, 00:11

No mapa to da tak wiele, że aż cholera. NIech Jaś i Małgosia oddadzą subwencję z której się nie rozliczyli

01.04.2015, 22:54

To kraj w którym niema zrozumienia dla rodzicow dzieci autystycznych.Nie mogę zrozumieć dlaczego te dzici przechodzą przez szereg pseudo specjalistów zanim wydadzą im orzeczenie o niepełnosprawnosci,dlaczego mówi się o jak najwcześniejszej terapii a państwowo nie ma szans.Gdzie są pieniądze gdzie one lezą żeby je zebrac na prywatną rehabilitację.Ludzie to jest koszmar człowiek zostaje sam ze swoim problemem kto tego nie doświadczył nie zrozumie Poprostu skandal żeby wszędzie na całym świecie dzieci autystyczne objęte były specjalnym programem opieka tylko nie u nas u nas autysta to czubek taka mamy świadomość o autyzmie a więc dobrze że są takie dni atyzmu może poruszą się te skamieniałe serca tych dorozwiniętych urzędników państwowych

01.04.2015, 18:49

DZIECI AUTYSTYCZNE POPRZEZ REHABILITACJĘ MOGĄ STAĆ SIĘ W PRZYSZŁOŚCI WARTOŚCIOWYMI DLA PAŃSTWA OBYWATELAMI, ALE DZIŚ ZOSTAJE OGRANICZONE ICH PRAWO DO REHABILITACJI. KOMISJE STAWIAJĄC RODZICÓW TAKICH SYTUACJACH, SPROWADZAJĄ BEZPOŚREDNIE NIEBEZPIECZEŃSTWA NA DZIECI, A NAWET ZAGROŻENIA ICH ŻYCIA. BO CO ZROBI SAMOTNA MATKA (BO NAJCZĘŚCIEJ TAK ZOSTAJEMY) KTÓRA MUSI IŚĆ DO PRACY BO NIE MA CO WŁOŻYĆ DO GARA, A JEJ AUTYSTYCZNE DZIECKO MUSI SAM WYJŚĆ Z DOMU, DOJECHAĆ DO SZKOŁY , NA REHABILITACJĘ PO SZKOLE - KTÓRA ODBYWA SIĘ NAJCZĘŚCIEJ CODZIENNIE I TRZEBA DZIECI DOWOZIĆ, ODBIERAĆ, A CO Z REHABILITACJA W DOMU , NAJWIĘKSZYM REHABILITANTEM DZIECKA JEST RODZINA.
MOŻE KTOŚ ZWRÓCI NA TO UWAGĘ!
RATUJCIE NASZE DZIECI! ZANIM COŚ SIĘ WYDARZY W KOSZALINIE! I DOPIERO GŁOŚNO SIĘ ZROBI, ALE OBWINI SIĘ RODZICÓW ŻE NIE DOPILNOWALI!

01.04.2015, 18:48

ZOSTAWIA SIĘ RODZICÓW W SYTUACJI, GDZIE NIE MOGĄ PODJĄĆ PRACY, BO ICH DZIECI WYMAGAJĄ STAŁEJ OPIEKI, DZIECI AUTYSTYCZNE NIE MOGĄ W WIĘKSZOŚCI SAME WYCHODZIĆ, NIE NAWIĄZUJĄ KONTAKTU Z OTOCZENIEM, NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ LUB MARNIE, NIE WIEDZĄ CO TO NIEBEZPIECZEŃSTWA.
KOMISJE SĄ NASTAWIONE NA ODBIÓR DZIECIOM OPIEKI,- WPROWADZANIA OSZCZĘDNOŚCI NA DZIECIACH NIEPEŁNOSPRAWNYCH, JAK DLA MNIE MAJĄ PRZYKAZ Z GÓRY, WŁADZE MIASTA - A TAKŻE PAŃSTWOWE, NA ODBIERANIE MASOWE PRZYWILEJÓW DZIECIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM I ICH RODZICOM. TUSK PODNIÓSŁ "TUSKOWE" -ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY, A TERAZ PRZYKAZY IDĄ - ODBIERAĆ ! ODBIERAĆ!
KOMISJE UŚMIECHAJĄ SIĘ , ZADAJĄ IDIOTYCZNE PYTANIA, NIE ZWIĄZANE ZE ZDROWIEM, ŻYCIEM DZIECKA. NAWET NIE ZAPISUJĄ TEGO CO KONKRETNIE NA KOMISJI SIĘ PRZEDSTAWIA. WYBIERAJĄ CO NAPISAĆ, ABY SOBIE STWORZYĆ MOŻLIWOŚĆ ODEBRANIA PRZYWILEJÓW - CHOĆ MARNYCH.
MAMY ODDAĆ DZIECI DO ZAKŁADÓW OPIEKUŃCZYCH ? NO TAK , DLA NICH PO PARĘ TYSIĘCY BĘDĄ ODPALAĆ ZA OPIEKĘ, ZAMIAST ZOSTAWIĆ DZIECI W DOMU I ZA MNIEJSZE PIENIĄDZE ZAPEWNIĆ RODZICOM MOŻLIWOŚĆ OPIEKI I REHABILITACJI DZIECI.

01.04.2015, 18:46

Bardzo się cieszę ,że Polska przyłącza się 2 kwietnia do obchodzonego Dnia Świadomości Autyzmu.

Lecz czy ktoś wie, co robi Prezydent Koszalina i jego świta, pseudo lekarze z Zespołu do Orzekania o niepełnosprawność?
Otóż w Koszalinie rozpoczęła się nagonka na dzieci niepełnosprawne, Komisje pozbawiają dzieci stałej opieki, możliwości rehabilitacji. Rodzicom zabiera się możliwość dalszego wspomagania dzieci w terapii. Nie chodzi tu o marne 800zł na dzieci niepełnosprawne - odbiera się dzieciom świadczenie pielęgnacyjne.
Okazuje się, że dzieci z autyzmem naglenie NIE potrzebują pomocy, jak to określają rodzice dzieci autystycznych i nie tylko - także z innymi niepełnosprawnościami - W KOSZALINIE MAMY MASOWE SAMO UZDROWIENIA - CUDY - DZIECI SĄ SAMO WYSTARCZALNE - A MOŻE NIEPEŁNOSPRAWNE, ALE NIE WYMAGAJĄCE OPIEKI, REHABILITACJI.

01.04.2015, 14:43

Tak mało wiedzy w naszym kraju na ten temat,że aż trudno uwierzyć.Ale lepiej pózno niż wcale Super że jest taka akcja chwała temu kto miał pomysł mój wnusio jest autystą

01.04.2015, 14:04

Bardzo się cieszę,że coraz więcej o tym się mówi, aby mój syn asperger miał lepszą przyszłość:) Dzięki jak najwięcej niebieskiego!