Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 października otworzą najwęższy dom świata!

KM
Najwęższy dom w Warszawie, w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna w której zamieszka Etgar Keret zostanie uroczyście otwarta już 20 października. Projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego powstał w szczelinie między budynkami przy Chłodnej 22 i Żelaznej 74.

Etgar Keret - izraelski pisarz polskiego pochodzenia już wkrótce wprowadzi się do najwęższego domu na świecie. – Sama budowla będzie pełniła funkcję pracowni, w której można żyć i tworzyć. Wierzymy, że stanie się ważnym symbolem współczesnej Warszawy. Już dziś dom przyciąga uwagę mediów z całego świata. Mamy nadzieję, że ukaże najbardziej interesującą twarz stolicy – otwartej na niestandardowe działania – mówią Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak z Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, kuratorzy projektu.

Zobacz: Zobacz, gdzie powstanie najwęższy dom w Polsce! [ZDJĘCIA]

Instalacja ma pobudzać życie artystyczne dzielnicy, również poprzez współpracę z pobliskim Klubem Komediowym Chłodna. Przestrzeń będzie użytkowana zarówno przez Etgara Kereta, jak i przez zaproszonych przez niego twórców. W ramach programu odbędą się wykłady i warsztaty. Uczestnicy będą poznawali historię i kulturę stolicy, stworzą własne dzieła zadedykowane Warszawie. Międzynarodowy program rezydencyjny, odbywający się w sercu warszawskiej Woli ma stworzyć warunki do pracy twórczej i stać się platformą wymiany intelektualnej w Polsce. Każdemu programowi towarzyszyć będą różne wydarzenia kulturalne, powiązane z działalnością artystyczną Kereta.

– W miejscu, w którym powstanie dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej stała kładka łącząca oba zamknięte obszary - opowiada o domu Jakub Szczęsny. Obiekt został wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, od wycieraczki, po lodówkę. Za wycieraczkę posłuży ostatni stopień schodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będą też miniaturowa łazienka i miniaturowe posłanie. Wszystko będzie spełniać swoje funkcje – dodaje.

Czytaj także: W październiku pierwszy lokator wprowadzi się do najwęższego domu w Polsce [ZDJĘCIA]

Program z udziałem Kereta będzie działał do 2016 roku. Organizatorzy przewidują dwa typy rezydencji – Wizyty w Domu Kereta oraz Pobyty w Domu Kereta. Pierwsze będą miały charakter ekspercki – będą to krótkie wizyty najwybitniejszych twórców świata kultury, połączone z wykładami i prezentacjami. Drugi to pobyty studyjne, trwające do 21 dni. W tym czasie młodzi twórcy, wyłonieni w konkursie, zapoznawać się będą z życiem kulturalnym i społecznym Warszawy. Efektem tego spotkania będą warsztaty, akcje czy performensy. – To unikalny sposób stymulowania produkcji kulturalnej w stolicy i możliwość otworzenia miasta na nową twórczą energię – mówi Sarmen Beglaria.

Dom można zwiedzać po wceśniejszym zapisaniu się na listę odwiedzin. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: [email protected]

Etgar Keret to jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy, uznawany za mistrza krótkiej formy, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, dziennikarz i scenarzysta. – Wybór i zaproszenie Etgara Kereta do projektu podyktowane były nie tylko literackim sukcesem autora, ale samym charakterem jego utworów. Proza Kereta idealnie oddaje ducha warszawskiej Woli - wielowątkowej, fantastycznej, zmieniającej się dzielnicy – mówi Sylwia Szymaniak.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto