Minione lata wskazują, że szczególnie w okresie wakacji należy strzec się przed złodziejami kart płatniczych. Wykorzystują oni naszą nieuwagę, roztargnienie, czy nasze zaaferowanie zbliżającym się urlopem.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Minione lata wskazują, że szczególnie w okresie wakacji należy strzec się przed złodziejami kart płatniczych. Wykorzystują oni naszą nieuwagę, roztargnienie, czy nasze zaaferowanie zbliżającym się urlopem. Dlatego też, aby nie paść ofiarą takiego złodzieja, policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach.

To właśnie karty płatnicze i kredytowe mogą stanowić cenną zdobycz złodzieja. Jak wynika z doświadczeń policjantów, przestępcy wyjmują z portfela jedną lub dwie karty, po czym uszczuplony portfel wkładają na poprzednie miejsce. Wszystko dzieje się tak szybko, że właściciel z reguły nic nie zauważa.

Należy pamiętać, że złodziej niejednokrotnie zabiera tylko karty, pozostawiając w środku znaczą sumę pieniędzy. Dlaczego tak robi? Otóż zależy mu na tym, aby właściciel jak najpóźniej zorientował się, że został okradziony. Im więcej czasu tym większe możliwości oczyszczenia konta pokrzywdzonego. Po dokonaniu kradzieży złodzieje natychmiast udają się do sklepu na „zakupy”. Zdarza się, że kilka razy udaje im się kupować na skradzioną kartę towar, zanim właściciel zablokuje konto. W ten sposób realizując karty kupują sprzęt komputerowy, telewizory plazmowe i LCD, cyfrowe aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, markowe perfumy i ekskluzywne ubrania, a nawet alkohol i słodycze.

Na baczności należy się mieć głównie w restauracjach, kawiarniach, sklepach i centrach handlowych. Nasza nieuwaga, brak czujności to czynniki sprzyjające dokonywaniu przestępstw w miejscach zatłoczonych. W gorączce dokonywanych zakupów trzeba pomyśleć, czy nasze pieniądze, dokumenty, telefon komórkowy są właściwie zabezpieczone.

Nie dajmy szansy złodziejowi, aby wyjął z naszej kieszeni, płaszcza, kurtki, czy marynarki portfel. Tylko w Śródmieściu miesięcznie policjanci odnotowują nawet kilkanaście zgłoszeń tego typu przestępstw. O każdej kradzieży należy niezwłocznie powiadomić Policję. Tylko natychmiastowe zgłoszenie, pozwoli na błyskawiczną reakcję policjantów, zatrzymanie sprawcy i odzyskanie skradzionych dokumentów, pieniędzy, czy kart.

PAMIĘTAJ

● Wychodząc z domu na zakupy zastanów się, czy koniecznie musisz brać ze sobą wszystkie ważne dokumenty, klucze, więcej gotówki niż rzeczywiście potrzebujesz.
● Baczniej zwracaj uwagę na torebkę, portfel podczas oglądania towarów, przymierzania rzeczy w sklepach.
● Nie trzymaj większej sumy pieniędzy w jednym miejscu np. w portfelu, torebce – zminimalizujesz w ten sposób straty mogące powstać w wyniku ewentualnej kradzieży kieszonkowej.
● Zachowaj ostrożność podczas płacenia gotówką lub kartą kredytową w kasie.
● Nie pozostawiaj zakupów i innych wartościowych przedmiotów w samochodzie w widocznym miejscu.

W RAZIE POTRZEBY POWIADOM :

OCHRONĘ SKLEPU
POLICJĘ – TELEFONY ALARMOWE 997 ORAZ 112

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dexter

Co gorsze...dzisiaj wiele osób zaczyna korzystać z kart zbliżeniowych, a te pozwalają na drobne transakcje bez używania kodu PIN. W ten sposób można niejednego porządnie okraść.