Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa komora hiperbaryczna w szpitalu MSWiA

Karolina Kowalska
Od dziś nowoczesna komora tlenowa w szpitalu MSWiA ma służyć pacjentom z całego Mazowsza
Od dziś nowoczesna komora tlenowa w szpitalu MSWiA ma służyć pacjentom z całego Mazowsza Maciej Jeziorek/POLSKA
450 tys. zł kosztowała szpital MSWiA przy Wołoskiej nowa komora hiperbaryczna. Jest nowoczesna, lśniąca nowością i przypomina nieco statek kosmiczny. Stanie w budynku dawnej kotłowni i będzie służyć ofiarom zatrucia tlenkiem węgla i zgorzeli gazowej - choroby wywoływanej przez bakterię, która w szybkim czasie powoduje martwicę tkanek. Z komory skorzystają również ofiary ciężkich poparzeń.

Dyrekcja MSWiA przekonuje, że komora przyda się podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Docelowo ma jednak leczyć głównie strażaków i policjantów, którzy najczęściej padają ofiarą ostrych zatruć czy poparzeń. Z terapii w komorze hiperbarycznej korzystali m.in. antyterroryści ranni podczas strzelaniny w Magdalence w 2003 r., w której zginęło dwóch policjantów, a 17 zostało rannych i podtrutych dymem.

Z komory może korzystać jednocześnie 14 osób podpiętych do masek z tlenem pod większym ciśnieniem niż atmosferyczne. Takie dotlenienie organizmu powoduje m.in. obniżenie poziomu szkodliwej tlenkohemoglobiny we krwi zatrutych czadem, niszczenie bakterii beztlenowych powodujących zgorzel oraz szybsze gojenie się ciężkich poparzeń.

Dotychczas w całej Polsce działały cztery takie komory: w Gdyni, Siemianowicach Śląskich, Wrocławiu i w Warszawie, w Mazowieckim Centrum Terapii Hiperbarycznej i Leczenia Ran przy ul. Szaserów. Kiedy okazało się, że szpital MSWiA zdecydował się na zakup nowoczesnej komory, Mazowieckie Centrum Terapii Hiperbarycznej przekazało swoją siedmioletnią maszynę do Poznania, gdzie piąta w kraju komora będzie służyć mieszkańcom województwa wielkopolskiego. Niebawem kolejna uruchomiona zostanie również w Łodzi.

Już od dziś wszystkie przypadki zatruć czadem, ciężkich poparzeń i zakażenia zgorzelą gazową z całego Mazowsza trafiać będą na Wołoską. Zdaniem lekarzy jedna komora w zupełności wystarczy. - Ze względu na bliskość komory przez ostatnie lata do nas trafiała większość pacjentów zatrutych czadem. Ich liczba rzadko jednak przekraczała pięciu na miesiąc - mówi dr Wojciech Lubiński ze szpitala przy Szaserów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto