Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”

materiał internauty
Logotyp WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI
Logotyp WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI
Wojna przerwała organizację Konkursu, jednak w latach 70-tych XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy konkurs został odnowiony.

W roku 1971 mieszkańcy Powiśla jako pierwsi podjęli konkursowe wyzwanie i stanęli w zawodach lokalnych. Od tamtego czasu idea upiększania swojego miasta zielenią rozprzestrzeniła się na całą Warszawę. Od kilkunastu lat, co roku, ponad 500 osób zgłasza się do konkursu.

- Uczestnicy Konkursu to pasjonaci, dla których piękno Warszawy jest wielką wartością. Są przykładem mieszkańców, zaangażowanych w budowę wizerunku miasta, stanowią godny naśladowania ruch społeczny, ruch obywatelski. Konkurs to także życzliwość, dobre samopoczucie, radośniejszy stosunek do otaczającego nas świata i ludzi. Z pewnością i o tych ideach myślał wielki Prezydent Warszawy Stefan Starzyński inaugurując konkurs przed Wojną – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy

W tym roku organizatorom zależy na włączeniu w ideę konkursu młodych warszawiaków . Dlatego do współpracy został zaproszony projekt RośnijWAW związany z działalnością Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Formuła tegorocznej 31.edycji „Warszawy w kwiatach i zieleni 2014” uległa odświeżeniu i znaczącej zmianie, nagrody zostaną przyznane w 5. kategoriach:
1. Balkonów, loggii i okien;
2. Ogródków przydomowych;
3. Budynków i terenów użyteczności publicznej;
4. Osiedli mieszkaniowych;
5. Innych form zieleni miejskiej;

Konkursowi towarzyszyć będzie wiele interesujących i atrakcyjnych wydarzeń. Odbędą się spotkania z ogrodnikami, ekologami i ekspertami ogrodnictwa, bezgotówkowa wymiana sadzonek, działać będzie centrum porad ogrodniczych. Po ogłoszeniu laureatów będzie można wybrać się na spacery RośnijWAW szlakiem nagrodzonych obiektów. Dowiemy się jak zacząć ogrodniczą przygodę, co zrobić by było zielono, jakie jadalne rośliny rosną obok naszych domów. Sprawdzimy, jak zieleń inspiruje miejskich działaczy i artystów. W programie również międzypokoleniowa potańcówka.

Patronami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego Biblioteka UW, Zielony Jazdów przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
W sobotę 14 czerwca kawiarni Flora Caffe w Ogrodzie Botanicznym UW, Aleje Ujazdowskie 4 o godz. 13:00 odbędzie się pierwsze wydarzenie: Centrum Porad – Jak zrobić balkon? Laureaci poprzednich edycji będą służyć radą i doświadczeniem. Szczegółowy program znajduje się na www.warszawawkwiatach.pl oraz profilu FB: Warszawa w kwiatach.

- Myślenie ekologiczne to element życia społecznego. Świadome życie to aktywność wpisująca się w naszą (miejską) strategię myślenia o kulturze, która powinna być integralną składową Miasta. Zależy mi by warszawiacy myśleli o estetyce swojego otoczenia na co dzień. Liczę, że ten wiekowy konkurs, organizowany od przedwojnia, przyciągnie młodą i dynamicznie rozwijającą się grupę warszawskich aktywistów balkonowych, ogródkowych, samozwańczych miejskich ogrodników, kolektywy wysadzające drzewa w nowych miejscach czy biznes, który nie boi się natury w swoich biurach – dodaje Tomasz Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury.

Tegoroczną edycję organizatorzy poświęcają prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu – inicjatorowi konkursu. Za ukwiecenie obiektu w barwach Warszawy (żółta i czerwona) zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Stefana Starzyńskiego.

Podsumowanie i gala „Warszawa w kwiatach i zieleni” odbędzie się jesienią.
Termin nadsyłania zgłoszeń do wszystkich kategorii: do 1 lipca 2014.
Zgłoszenia można składać: mailem, listownie, osobiście.
Szczegóły: www.warszawawkwiatach.pl

KONKURS JEST OTWARTY DLA WSZYSTKICH FASCYNATÓW ZIELENI!

ORGANIZATORZY:
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy gromadzi ludzi, którzy pragną poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją Warszawy przyszłości - powiedział prof. Stanisław Lorentz założyciel i długoletni prezes TPW. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy tworzone jest przez społecznie aktywnych mieszkańców Warszawy, którym bliska jest pamięć o mieście i jego rozwój. Swoje oddziały ma prawie w każdej dzielnicy Warszawy, organizuje wiele wydarzeń, wydaje publikacje, organizuje spotkania i dyskusje. TPW to wieloletni organizator konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. www.tpw.org.pl

Miasto Stołeczne Warszawa
Konkurs był od zawsze związany z osobą prezydenta m.st. Warszawy. Jego inicjatorem i wielkim orędownikiem był Stefan Starzyński. Współcześnie we wszystkich kategoriach konkursowych przyznawane są Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy wręczane osobiście przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Organizacja konkursu „Warszawa w Kwiatach i Zieleni” wpisuje się w działania m.st. Warszawy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia partycypacji społecznej.
www.um.warszawa.pl

KOORDYNATOR WYDARZEŃ:
RośnijWAW

Społeczna inicjatywa mająca na celu stworzenie zielonej mapy Warszawy. Narodziła się przy współpracy z organizacją Inicjatyw Twórczych “ę” (w ramach Programu Laboratorium Animatornii) w głowach Michaliny Musielak, Hanny Ferenc Hilsden oraz Joanny Pruchnickiej. Swoją działalność RośnijWAW opiera na wspólnych spacerach i mapowaniu użytkowego potencjału zielonych przestrzeni. Wychodząc poza oficjalne definicje terenów zielonych, stara się uwzględniać każde miejsce, które w jakiś sposób można zagospodarować, w którym można usiąść, gdzie jest trawa, ławeczka, kilka drzew. Pierwsza biała edycja mapy: www.rosnijwaw.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto