18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny po Banku Polskim przy ulicy Bielańskiej

Rafał Chwiszczuk
Gmach Banku Państwa, wzniesiony na kilka lat przed wojną światową (pierwszą), oblicowany ciosem z krajowego piaskowca, stoi w miejscu, gdzie stał pałac Andrzeja Poniatowskiego, ojca króla... Tyle na temat tej pięknej niegdyś budowli pisał w roku 1938 przewodnik po Warszawie.

Gmach przy Bielańskiej wystawiono w 1911 r. dla Rosyjskiego Banku Państwa według projektu rektora Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych Leontija Nikołajewicza Benois. Po odzyskaniu niepodległości mieściła się w nim najpierw Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od roku 1926 Bank Polski (dzisiaj siedzibą NBP jest niski i czarny budynek przy placu Powstańców Warszawy - nazywany "Trumną").

We wrześniu 1939 roku z banku przy Bielańskiej ewakuowano cały zapas polskiego złota (około 80 ton, wartości ok. 1 miliarda dolarów amerykańskich według kursu z 1991 r.) i zmieniając środki transportu, wywieziono przez Rumunię, Turcję, do Libanu i dalej do fortu Legii Cudzoziemskiej we francuskim Sudanie, gdzie złoto przechowano do roku 1944. Organizatorem akcji był były minister skarbu - Ignacy Matuszewski, a pomagała mu m.in. żona Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska (Amsterdam 1928 r.). Cała ta trudna i pełna perypetii akcja opisana jest w książce Krzysztofa Nowakowskiego "Historia Polskiego Złota".

W czasie Powstania Warszawskiego budynek ten był powstańczą redutą. Zdobyty przez Powstańców 4 sierpnia bronił się do 1 września, kiedy to załoga w obawie przed okrążeniem wycofała się. Część ruin rozebrano w latach 60., w tym dobrze zachowaną fasadę od strony Trasy W-Z. Resztę zabezpieczono. Odbudowany gmach miał być siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego. Niedokończona budowla stoi do dziś. Od strony Trasy W-Z pusty plac z kikutami wygląda tak, jakby wojna skończyła się najwyżej kilka lat temu...

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruiny po Banku Polskim przy ulicy Bielańskiej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto