Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowe obywatelstwo dla Lecha Kaczyńskiego

Grzegorz Bruszewski
Lech Kaczyński był prezydentem miasta w latach 2002-2005
Lech Kaczyński był prezydentem miasta w latach 2002-2005 Tomasz Hołod
Nie tylko mieszkańcy, ale również warszawscy samorządowcy oddają hołd byłemu prezydentowi stolicy Lechowi Kaczyńskiemu. Dziś podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta zostanie mu przyznane honorowe obywatelstwo Warszawy. Jak podkreślają miejscy rajcy, będzie to również wyrażenie uznania dla wszystkich ofiar sobotniej tragedii w Smoleńsku, w tym wielu byłych urzędników ratusza i warszawiaków.

Uroczyste nadanie prezydentowi honorowego obywatelstwa m.st. Warszawy odbędzie się dziś o godz. 15 w Pałacu Kultury i Nauki (IV piętro, wejście od strony ul. Marszałkowskiej). - Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem stolicy wybranym w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców. Za jego kadencji obchodziliśmy 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, to on otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego - przypominała na poniedziałkowym spotkaniu samorządowców Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Również obecnie rządząca w ratuszu pani prezydent nie kryje zasług swojego poprzednika. - Jestem osobiście wdzięczna Lechowi Kaczyńskiemu za Muzeum Powstania Warszawskiego, za ogromną determinację, z jaką doprowadził do jego realizacji - mówiła z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- To nie jedyne zasługi prezydenta - mówi Maciej Maciejowski, radny warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości. To za rządów Lecha Kaczyńskiego w stolicy został zatwierdzony ostatecznie projekt przebudowy Krakowskiego Przedmieścia, które jest dziś wizytówką stolicy. To także za jego prezydentury rozpoczęły się prace projektowe nad Centrum Nauki "Kopernik"i powołana została jego rada programowa.

Bezpieczeństwo było priorytetem prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego - program "Zero tolerancji" dla przestępców, patrole w szkołach, które miały zwalczać m.in. problem narkotyków. Za jego prezydentury stworzono również podstawy pod system miejskiego monitoringu, który obecnie kontynuują władze ratusza. Wówczas w stolicy było zaledwie 15 kamer niepołączonych ze sobą wspólnym centrum nadzoru.

Jak podkreślają radni, to również symboliczne uhonorowanie wszystkich ofiar. Szczególnie, że wśród nich znajduje się wiele osób, które w ratuszu zajmowały wysokie stanowiska, a także szeregowi urzędnicy m.in. byli wiceprezydenci miasta: Władysław Stasiak i Sławomir Skrzypek, były dyrektor biura polityki społecznej Paweł Wypych. Wśród ofiar katastrofy pod Smoleńskiem znaleźli się dwaj honorowi obywatele miasta: bp polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski i były żołnierz Armii Krajowej płk Czesław Cywiński. Obaj byli członkami Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto