Dziś mija trzydzieści osiem lat lat od jednej z największych katastrof powojennej stolicy. Jak co roku, o godzinie 12.37 uczczono pamięć ofiar minutą ciszy. Pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie z 15 lutego 1979 roku zostały złożone wieńce i zapalone znicze przez przedstawicieli Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracowników PKO Banku Polskiego.

W wyniku wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie śmierć poniosło 49 osób, a 135 - zostało rannych. Wśród nich znaleźli się pracownicy i klienci banku oraz przypadkowi przechodnie. W czasie eksplozji w budynku przebywało stusiedemdziesięciu pracowników i około trzystu klientów. Wybuch kompletnie zniszczył Rotundę - wszystkie kondygnacje zapadły się do podziemi. Siła eksplozji uszkodziła także pobliskie budynki. W akcję ratunkową zaangażowanych było ponad dwa tysiące osób. Wśród nich: strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy, którzy spontanicznie włączyli się w akcję niesienia pomocy.

Śledztwo wykazało, że przyczyną wybuchu był nieszczęśliwy wypadek. Rotunda została szybko odbudowana i zmodernizowana. Pod koniec października 1979 roku oddział powrócił do obsługi klientów.

PKO Bank Polski, jak co roku, zorganizował uroczystość rocznicową w niedzielę, 15 lutego, o godzinie 12.37, przy pamiątkowej tablicy wmurowanej w ścianę Rotundy od strony ul. Widok.

Czytaj też: Warszawskie kawiarnie kiedyś. Gdzie dawniej toczyło się kulturalne życie?


Zobaczcie też: Warsaw Spire tuż przed otwarciem. Byliśmy na 220-metrowej wieży i placu Europejskim

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!