400 tysięcy złotych wyrzucone w błoto. Marnujemy miliony bezpłatnych wejściówek do metra

Piotr WróblewskiZaktualizowano 
400 tysięcy złotych wyrzucone w błoto. Marnujemy miliony bezpłatnych wejściówek do metra Szymon Starnawski
Co roku ZTM drukuje miliony żółtych, bezpłatnych biletów. Za te pieniądze można chociażby podwoić patrole ochrony w metrze. Wina nie leży tylko po stronie spółki, która drukuje na akord. Trzeba to jasno powiedzieć, dużą część wejściówek marnują pasażerowie. Co z tym zrobić?

Żółte kartoniki są na każdej stacji metra. Przed bramkami w specjalnych pojemnikach Zarząd Transportu Miejskiego umieszcza wejściówki. To bezpłatny bilet dla tych, którzy mają uprawnienia do darmowych przejazdów lub wydrukowali papierowy bilet w biletomacie i nie mogą go odbić na bramkach. - W tym momencie to jedyny sposób, żeby zapewnić takim osobom wejście do metra – mówi nam Tomasz Kunert, rzecznik ZTM.

Wydrukowanie wejściówki kosztuje osiem groszy. To niewiele. Jednak ZTM od stycznia do kwietnia tego roku udostępnił podróżującym aż 5.224.300 sztuk żółtych biletów. Koszt – 417.944 złote! Co więcej, od początku 2018 roku wyprodukowano prawie czternaście milionów wejściówek. ZTM za sam wydruk zapłacił już ponad milion. I te liczby wciąż rosną.

- Ubolewamy nad tym, ale wejściówki są traktowane przez pasażerów jako coś, co się bierze i wyrzuca. Taka wejściówka nie jest jednorazowa. Można ją wziąć, schować do kieszeni i używać wielokrotnie [ponieważ są bezterminowe - red.] - przekonuje nas Tomasz Kunert. Wyrzucanie milionów kartonikowych biletów to marnotrawienie publicznych pieniędzy.

400 tysięcy złotych wyrzucone w błoto. Marnujemy miliony bez...

Przypomnijmy, że Zarząd Transportu Miejskiego jest współfinansowany z kasy miasta. W budżecie Warszawy na „zakup usług komunikacji miejskiej” zarezerwowano (na rok 2019) aż 2,7 miliarda złotych. Wydaje się, że dla ZTM milion na wejściówki, a tyle prawdopodobnie kosztować będzie druk w perspektywie całego roku, to „pryszcz”. Jednak tylko nieco więcej (1,5 mln zł) spółka przeznacza na patrole ochrony w metrze.

Miliony wyrzuconych biletów. Kto jest winny?

Szokujące dane dotyczące druku milionów bezpłatnych wejściówek ujawnił radny Ursynowa Maciej Antosiuk, który jest też członkiem stowarzyszenia Projekt Ursynów. - Napisałem do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego odnośnie kosztów wymiany bramek awaryjnych w metrze. Zapytałem również o koszty wejściówek, które zostały wydrukowane w 2018 i w 2019 roku – mówi nam Antosiuk.

W odpowiedzi Wiesław Witek dyrektor ZTM napisał o milionowych wydrukach, a także o instalacji nowych bramek awaryjnych w metrze (za 11,7 mln zł). Poprzednie można było łatwo otworzyć, z czego korzystali pasażerowie. Szczególnie w godzinach szczytu. Nowe otwierają się po sczytaniu kodu QR z biletu. "Nowe, wysokie wygrodzenia mają na celu uszczelnienie systemu biletowego, ponieważ pasażerowie nie mają możliwości ich samodzielnego otwarcia" - pisze Witek.

Wraz z nowymi bramkami zwiększa się liczba bezpłatnych wejściówek. Część pasażerów pobiera bilet z pojemnika tylko dlatego, że nie chce im się wyciągnąć karty. Albo podróżują bez biletu. Przy pojemnikach zalegają sterty wejściówek. Trzeba to jasno powiedzieć, winę za milionowe wydruki (za które wszyscy płacimy) ponoszą także pasażerowie. Niemożliwe jest przecież, by wciągu czterech miesięcy musieli użyć aż pięć milionów biletów.

Co zrobić z wejściówkami?

- Wygodniej i łatwiej jest, gdy jedne z bramek są stale otwarte - mówi Antosiuk, przypominając że Projekt Ursynów apeluje o zupełną likwidację bramek w metrze. - Nie rozważamy likwidacji bramek - odpowiada Kunert. ZTM broni się, że wykorzystuje je jako formę kontroli biletów. Bramki umożliwiają również liczenie pasażerów, sprawdzanie przepustowości oraz szybkie zamykanie/otwieranie stacji w awaryjnych sytuacjach.

Co ciekawe, kontrargumentem na słowa ZTM są… wejściówki. Przecież bezpłatny bilet, użyty niewłaściwie, zaburza dane dotyczące transportu. Jest także „furtką” dla pasażerów bez biletu. Nie wspominając już o ekologii i papierze potrzebnym do produkcji.

Skoro nie likwidacja to może edukacja? Pytamy ZTM czy przygotowywana jest specjalna kampania w związku z nagminnym wykorzystywaniem wejściówek przez pasażerów. - Co jakiś czas takie rzeczy są robione – odpowiada zdawkowo Kunert. W najbliższym czasie nie będzie jednak kampanii. A – jak widać – jest niezbędna. Jak słyszymy, ZTM umieści na pojemnikach większy napis, że wejściówka jest wielorazowa.

Tak to wygląda obecnie.

W związku z tym apelujemy: nie pobierajcie wejściówek bez potrzeby. W awaryjnych sytuacjach można skorzystać z windy. W ten sposób również można ominąć bramki, gdy np. jedziemy ze zwierzęciem, wózkiem czy rowerem. Być może mniejsza liczba pobranych wejściówek skłoni ZTM do ograniczenia produkcji.

polecane: Flesz: Pszczoły wymierają. Czy grozi nam głód?

Wideo

Materiał oryginalny: 400 tysięcy złotych wyrzucone w błoto. Marnujemy miliony bezpłatnych wejściówek do metra - Warszawa Nasze Miasto

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-05-16T08:15:08 02:00, Gość:

Powinny być dostępne za darmo w biletomatach w których kupuje się bilety.Jeżeli ktoś poświęci trochę drogocennego czasu przy biletomacie bardziej uszanuje wejściówkę i np:schowa ją do kieszeni .

a za bramką może być wąski, pionowy pojemnik na te wejściówki. Dla osób z kartami miejskimi mniej czasu zajmie wyciągnięcie karty, niż stanie w kolejce i pobieranie kartonika z biletomatu

zgłoś
G
Gość

Pasażerowie rzadko kiedy biorą wejściówki do metra ze sobą, raczej zostawiają na bramce, żeby kolejne osoby mogły skorzystać z jednego kartonika. Niejednokrotnie widziałam, jak te zupełnie niezniszczone wejściówki były wyrzucane przez osoby sprzątające stacje.

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T09:13:06 02:00, Gość:

A może zrobić tak jak jest w innych krajach, że za bilet kartonowy trzeba zapłacić ok 0,50 EUR (mogłoby to być np. 10 gr). Wtedy wszyscy zastanowilyby się przed wyrzuceniem biletu. Przynajmniej Miasto (My wszyscy) nie tracilibyśmy bezmyślnie pieniędzy.

2019-05-16T09:32:02 02:00, Gość:

Dokladnie tak!

Super pomysł!

zgłoś
Y
Ydorgo

Usunąć te idiotyczne bramki a kosztami obciążyć tego kto je wymyślił i który zatwierdził.

Wbijcie se do głów panie Kunert z kolegami, że komunikacja miejska służy do przewożenia ludzi a nie do ich liczenia i "uszczelniania" czegokolwiek. Bilet to opłata za przewóz a nie za godność pojawienia się na peronie metra. Jak nie potraficie ogarnąć tematu inaczej niż traktując ludzi jak chomiki to Wasze miejsce jest przy odśnieżaniu.

Ciekawe jak "uszczelnicie" przewozy autobusowe, tramwajowe i SKM... czekamy na kołowrotki i wysokie, niepokonywalne zapory na każdym przystanku?

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T17:52:43 02:00, Gość:

Użyte wejściówki powinny być zatrzymywane przez czytnik i ponownie wykorzystane.

Bardzo dobry pomysl. Alternatywa to pojemnik za bramkami do zwrotu kartonikow.

zgłoś
I
Igor
2019-05-16T20:29:10 02:00, mich:

ostatecznie idiOci usunęli wejściówki do metra i ja jako korzystający prawie wyłącznie ze skycasha będę jeździł teraz windą generując w ten sposób koszty 10 krotnie wyższe niż ten zakichany kartonik.... ech dlaczego zawsze tak muszą u nas podchodzić... model polski. Reszta osób na "kolowrotkach" będzie skakała, aż ktoś złamie nogę etc i powie metra ... w drugiej linii metra będzie kolejkowała się winda, a jak winda się zepsuje to nie będzie się dało wejść do metra bez kartonikowego biletu.

Brawo!! Tak dalej!

Przecież może dostać wejściówkę w punkcie obsługi klienta. Jest do wielorazowego użytku.

Mam jedną wejściówkę od 5 lat i jest w portfelu przy mnie cały czas

zgłoś
G
Gość

Cześć, zapoznam się z Panem na dyskretne i sekretne randki. Liczę 22 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje faceta na dluzszy zwiazek. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis: czatkobiet.pl/ania22

zgłoś
m
mich

ostatecznie idiOci usunęli wejściówki do metra i ja jako korzystający prawie wyłącznie ze skycasha będę jeździł teraz windą generując w ten sposób koszty 10 krotnie wyższe niż ten zakichany kartonik.... ech dlaczego zawsze tak muszą u nas podchodzić... model polski. Reszta osób na "kolowrotkach" będzie skakała, aż ktoś złamie nogę etc i powie metra ... w drugiej linii metra będzie kolejkowała się winda, a jak winda się zepsuje to nie będzie się dało wejść do metra bez kartonikowego biletu.

Brawo!! Tak dalej!

zgłoś
m
michał

ostatecznie idi

zgłoś
G
Gość

Użyte wejściówki powinny być zatrzymywane przez czytnik i ponownie wykorzystane.

zgłoś
G
Gość

Czy wy jesteście normalni? Zalecać blokowanie wind, które są jedyną drogą dla niepełnosprawnych i wózków przez osoby, które nie potrzebują z nich korzystać? Tylko dlatego, że ztm nie wziął pod uwagę różnych form biletów?

zgłoś
G
Gość

Totalna glupota marnotrawstwo urzedasy za wyrzucanie kasy nie odpowiadają, rozrzutni za darmo.

zgłoś
G
Gość

Prawie zawsze kupuje bilet w telefonie komórkowym, ale nie mam możliwości wejścia, bo nie ma urządzeń skanujacych takie bilety. Wiele osób z nich korzysta, coraz więcej, Powinny być urządzenia skanujące kod ze smartfona i ludzie nie musza brać wejściówek, a ponadto jest jednocześnie sprawdzenie biletu.

zgłoś
Z
Zxc

Dzwony trafem w ostatnim czasie zaobserwować można brak wejściówek do metra.

zgłoś
G
Gość

Zamiast montować dodatkowe ograniczenia, wziąć pod uwagę mentalność ludzi, lenistwo, pośpiech. I zamiast dodawać kolejne obostrzenia, pozwolić na swobodny przejście przez bramki, i pieniądze przeznaczyć na kontrolerów by w strefie biletowej byli tylko upoważnione osoby czyt.: z biletem

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3