Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogórkiem do muzeum, czyli komunikacja miejska w Noc Muzeów

Maria Kuźniar - EchoMiasta
Do muzeów będzie można dojechać stylowym ogórkiem
Do muzeów będzie można dojechać stylowym ogórkiem m. wróblewski
To jedyna taka noc w roku. Warszawiacy tłumnie wychodzą na ulice i wędrują muzealnym szlakiem. Tym razem ta wyjątkowa sobotnia Noc Muzeów przypada 15 maja. Aż 158 różnych placówek kulturalnych otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Co najważniejsze, wstęp do nich wszystkich jest darmowy.

Jedynie do Filtrów Warszawskich i na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki zostały wprowadzone bezpłatne zaproszenia.

W tym roku Noc Muzeów będzie nieco inna od poprzednich, bowiem unosić się nad nią będzie duch Fryderyka Chopina. Impreza wpisze się tym samym w obchody Roku Chopinowskiego. Na Krakowskim Przedmieściu przedstawienie teatru Akt (o godz. 21) przypomni postać kompozytora, wiele atrakcji przygotowało także niedawno otwarte Muzeum Fryderyka Chopina - koncerty i muzyczne inscenizacje. Ponadto każdy gość muzeum będzie sam mógł wybrać ścieżkę zwiedzania.

Podczas Nocy Muzeów będzie także można wziąć udział w warsztatach i pokazach, obejrzeć filmy i sprawdzić swoje siły w grze miejskiej. Tych, którzy lubią chemiczne ciekawostki, zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (między godz. 19 a 1), gdzie będzie można zobaczyć ciekawe doświadczenia. Dowiemy się, jak ściągnąć odciski palców, będzie także można wziąć udział w warsztatach "Chemia na olimpiadzie - znicz olimpijski", poznamy też tajemnice pirotechników. Nie zabraknie prezentacji multimedialnych o życiu i twórczości polskiej uczonej.

W Muzeum Kowalstwa zobaczymy pokaz obróbki żelaza, odbędzie się też prezentacja kucia miecza w rytmie bluesa. Do muzeum zawitają diabły z kolekcji Diabła Polskiego Przedpiekla Zofii i Wiktoryna Grąbczewskich. Na Giełdzie Papierów Wartościowych będzie można sprawdzić, jak brzmi dzwon giełdowy i śledzić symulację składania zleceń giełdowych, a ci, którzy będą chcieli mieć pamiątkę ze zwiedzania, mogą sfotografować się z bykiem giełdowym. Zmęczonych postawi na nogi rozdawana za darmo kawa.

Wszystkich zainteresowanych kulturą Dalekiego Wschodu zapraszamy z kolei do Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

ZOBACZ LISTĘ OBIEKTÓW KTÓRE BĘDZIE MOŻNA ODWIEDZIĆ

Ciekawy program przygotowało dla zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. O godz. 20 będzie można wyruszyć w podróż do przeszłości podczas gry miejskiej "Widma architektury w Noc Muzeów". To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć miasto, którego nigdy nie było - miejsca widma.

Będzie można przejść ulicami nieistniejącego miasta i poznać miejsca, w których miały stanąć ważne budowle. Zobaczyć, gdzie miała powstać Świątynia Opatrzności Bożej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i meczet. W podróż zabierze nas varsavianista Jarosław Trybuś, start o godz. 20 na rogu ulic Prusa i al. Na Skarpie. Karty do gry rozdawane w miejscu startu zaprowadzą uczestników do miejsc, w których będzie można otrzymać pamiątkowe pocztówki z obiektami Warszawy niezaistniałej. Od godz. 21 natomiast na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działać kino plenerowe.

W klimat lat 20. przeniesie nas Dom Spotkań z Historią. O godz. 18 rozpocznie się "Nocny lot", czyli promocja albumu "Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy'ego Romera". Zdjęcia z 1916 roku zostaną zestawione ze zdjęciami lotniczymi Warszawy z lat 1919-1921. Od godz. 20 DSH zaprasza natomiast na pokazy filmowe. Na początek "Mocny człowiek" Henryka Szaro z 1929 roku, jeden z ostatnich filmów kina niemego. Od godz. 22 "Tricollage", czyli sety muzyczno-filmowe. Ich motywami będą miłość, kryminał i rewia, skomponowane z fragmentów polskich filmów dwudziestolecia międzywojennego. A jeśli będziemy mieli ochotę odpocząć, zapraszamy na kawę do kawiarenki utrzymanej w stylistyce lat 20.

Od godz. 19 można wziąć udział w biwaku artyleryjskim z początków XIX wieku (przy Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej).

W planach oddawanie salw armatnich i pokaz XIX-wiecznych mundurów.

ZOBACZ LISTĘ OBIEKTÓW KTÓRE BĘDZIE MOŻNA ODWIEDZIĆ

Wydłużony czas kursowania komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów, od 15.05.2010 (sobota) od godz. 16:00 do 16.05.2010 (niedziela).

W związku z organizowaną przez Biuro Promocji Miasta Urzędu m. st. Warszawy 7. edycją imprezy "Noc Muzeów" wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji komunikacji miejskiej:

1. od godz. 16:00 do końca kursowania linii nocnych dla linii 127, 520, N11, N21, N41, N61 oraz N71 w zespole PL. BANKOWY zamiast przystanku 01 obowiązywać będzie przystanek 03.

2. W dniu 15.05.2010 r. linie tramwajowe 4 oraz 24 będą miały wydłużone godziny kursowania do ok. godz. 4:00 dnia 16.05.2010 r.

3. W celu zapewnienia większej podaży miejsc w autobusach linii nocnych, w nocy 15/16.05.2010 r. dodatkowym taborem zostaną zasilone linie: N12, N24, N25, N31, N34, N35, N42, N43, N45, N53, N64, N72 oraz N91.

(Źródło ZTM)

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogórkiem do muzeum, czyli komunikacja miejska w Noc Muzeów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto