Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa 1920 r. świętowana na wiele sposobów. Stolica cofnie się o 90 lat w przeszłość

Maria Kuźniar
W tym roku będzie można poczuć na własnej skórze, jak wyglądała powszechna mobilizacja. Warszawa do złudzenia będzie przypominała miasto sprzed 90 lat. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej też cudem nad Wisłą, zostały przygotowane przez kilkanaście instytucji i organizacji pozarządowych - będą wystawy, rekonstrukcje, promocje książek i gra historyczna.

Na ulicach Warszawy i w instytucjach kulturalnych będzie rozdawany "Spacerownik" - przewodnik po planowanych uroczystościach w formie gazety retro. - W ten sposób łatwiej dotrzemy do młodych ludzi - wyjaśniają organizatorzy obchodów rocznicowych z Muzeum Historii Polski.

Już w piątek na dworzec Warszawa Główna wjedzie pociąg z ochotnikami roku 1920. Perony zapełnią się rekonstruktorami ubranymi w wojskowe mundury z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Warto przyjść, zwłaszcza że pociąg będzie ciągnięty przez blisko stuletnią, austriacką lokomotywę, unikat na skalę światową.

Tych, którzy chcą poczuć klimat wydarzeń sprzed 90 lat, zapraszamy do odwiedzenia wystawy "I Warszawa nie zawiodła" przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie można zobaczyć archiwalne fotografie, często wcześniej niepublikowane, unikatowe dokumenty, mapy, nie zabraknie też wyświetlanych filmów propagandowych. W gmachu Urzędu Dzielnicy Praga-Północ od piątku 13 sierpnia można oglądać ekspozycję "Rok 1920 na prawym brzegu Wisły".

Zainteresowanych historią alternatywną, którzy często zadają pytania, co by było gdyby..., zapraszamy dzisiaj do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). O godz. 18 odbędzie się tu promocja książki Marcina Wolskiego "Jedna przegrana bitwa". Autor snuje opowieść, jak potoczyłaby się historia, gdyby doszło do zamachu na Józefa Piłsudskiego i klęski Polski w Bitwie Warszawskiej. W sobotę w Domu Spotkań z Historią, w samo południe, rozpocznie się przegląd filmów dokumentalnych poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast w niedzielę o godz. 15 zapraszamy na pokaz filmu "Cud nad Wisłą" Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego.

Swoją działalność rozpoczęła wczoraj klubokawiarnia Cud nad Wisłą, która mieści się tuż przy Centrum Nauki "Kopernik". To wyjątkowe miejsce, w którym będzie można porozmawiać z historykami, specjalistami ds. militariów, nie zabraknie warsztatów bębniarskich prowadzonych przez znanych muzyków (wybębnimy m.in. legionowe marsze), dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Wielbiciele miejskiej sztuki będą mogli podziwiać nowy mural nawiązujący do wydarzeń z 1920 roku, a na koniec działalności klubokawiarni rozegra się "Wielka bitwa o Wisłę", czyli dużo muzyki i wypuszczenie na Wisłę cudownych lampionów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto