Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanęła budowa drugiej linii metra

Iga Burniewicz
Odkrycie nie powinno wpłynąć na termin oddania metra
Odkrycie nie powinno wpłynąć na termin oddania metra fot. materiały prasowe
Prace nad drugą linią metra zostały wstrzymane po tym, jak na placu budowy przy rondzie Daszyńskiego odsłonięto skrywane pod powierzchnią ziemi ruiny przedwojennej fabryki. Znalezisko - zgodnie z prawem - muszą teraz dokładnie opisać służby stołecznego konserwatora zabytków. Prace przy budowie szybu wstrzymano. Zostaną wznowione dopiero wtedy, gdy służby konserwatorskie zakończą inwentaryzację.

Odkrycie ruin z czerwonej cegły nie było dla budowniczych zaskoczeniem. Budynek, którego fragmenty znaleziono, widnieje na powojennych zdjęciach Warszawy. Najprawdopodobniej został on zburzony w latach 60., kiedy poszerzano ul. Prostą. Pozostały tylko fundamenty. Już wcześniej ustalono, że wszystkie prace ziemne na odcinku rondo Daszyńskiego - plac Wileński będą prowadzone pod nadzorem archeologów.

Ruiny nie wstrzymały jednak wszystkich prac. Chociaż nie prowadzi się teraz robót w okolicy odkrytych zabudowań, to wciąż bez zakłóceń przekładane są kable i rury kanalizacyjne.

Przedstawiciele Metra Warszawskiego zapewniają, że znalezisko, chociaż wstrzymało prace na kilka dni, a może nawet tygodni, nie przesunie terminu oddania inwestycji. Podobnych znalezisk może być jeszcze więcej - trasa drugiej linii metra wiedzie przez ul. Świętokrzyską i Powiśle. Tam też może się skrywać wiele niespodzianek. Firma Astaldi, która buduje warszawskie metro, powinna sobie z nimi poradzić, bo ma duże doświadczenie w starciach z odkryciami archeologicznymi. Realizowała ona m.in. budowę metra w starożytnej części Rzymu.

Podczas budowy pierwszej linii metra robotnicy też często natykali się na fundamenty starych budowli. Odnaleziono wtedy systemy fortyfikacji, stare kanały, rzeki, instalacje. Odkryty został także tunel prowadzący w okolice Cytadeli, który został zbadany, a następnie zasypany. Na Marymoncie znaleziono piwnicę, którą dokładnie sfotografowano. Pod ziemią znajdowały się także znane i nieznane kanały rzek oraz instalacje miejskie.

Ruiny fabryki to niejedyne ciekawe znalezisko w ostatnich dniach. Podczas budowy mostu Północnego we wtorek robotnicy znaleźli granat przeciwpancerny z czasów II wojny światowej. Niewybuch zabrali saperzy z Nowego Dworu.

Budowa drugiej linii metra rozpoczęła się w pierwszej połowie września. Najbardziej uciążliwe dla ruchu drogowego roboty mają się zakończyć przed Euro 2012. Na zachodzie linia ma się kończyć na rogatkach miasta przy dzielnicy Bemowo, na Pradze planowane są dwie odnogi: północno-wschodnia i południowo-wschodnia. Centralny odcinek metra ma połączyć rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim i ma mieć 6,3 km długości. Na nim rozmieszczonych będzie siedem stacji. Pierwsze pociągi pojadą nową linią na przełomie 2013 i 2014 r.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto