Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6. rocznica śmierci Jana Pawła II: warszawiacy czuwali na pl. Piłsudskiego

Redakcja
Tysiące osób modliło się i słuchało opowieści o osobach beatyfikowanych przez papieża-Polaka. W sobotę minęło 6 lat od śmierci Jana Pawła II.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej przenosi się do Warszawy


– Bardzo dobrze pamiętam ten dzień. Dopadła mnie straszna grypa i oglądałam relacje z Watykanu, leżąc w łóżku – wspomina Kasia, studentka ogrodnictwa na SGGW. – Kiedy media przekazały informację o „powrocie papieża do domu Ojca” o godz. 21:37, uznałam, że jednak mimo choroby muszę iść następnego dnia do kościoła. I chociaż byłam bardzo osłabiona, poszłam na mszę i pomodliłam się za niego – opowiada studentka.

Choć od tamtego wydarzenia minęło już sześć lat, Warszawa nadal pamięta. Wzdłuż al. Jana Pawła II ustawiono wiele zniczy, na pl. Piłsudskiego przybyły tysiące wiernych. Modlitwę prowadził ksiądz Bogdan Bartold, proboszcz archikatedry św. Jana na Starym Mieście. Towarzyszył mu aktor Jerzy Zelnik, który czytał biografie świętych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze przez naszego papieża, m.in. siostrę Faustynę, brata Alberta i Maksymiliana Kolbego. – Oni potrafili tak jak Jan Paweł II czynić rzeczy zwykłe w sposób niezwykły, nieustannie kochając Boga i bliźnich – podkreślił kardynał Kazimierz Nycz.

Deklaracje przetrwają próbę czasu?

Jednak najsilniej na uczestników czuwania oddziaływał głos samego papieża, opowiadającego o tych świętych w homiliach wygłoszonych podczas pielgrzymek do Polski. Przypominali sobie te dni, kiedy we własnej osobie odprawiał msze na pl. Piłsudskiego. Obecna na czuwaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz również dzieliła się wspomnieniami. – „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. To właśnie tutaj 2 czerwca 1979 r. wypowiedział te słowa. Dały nam one siłę do walki o wolność. Sześć lat temu również tutaj się spotkaliśmy, deklarowaliśmy przyrzeczenia, dzieliliśmy się refleksjami. Skoro dziś jest nas tak wielu, to znaczy, że mimo upływu lat nadal staramy się realizować przyrzeczenia zadeklarowane pod wpływem tamtego dnia, w którym papież odszedł – mówiła prezydent.

O godz. 21:37 stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II zapalili znicz, stworzony z resztek wosku spalonego w tym samym miejscu sześć lat temu. Żołnierz odegrał na trąbce utwór "Cisza", a następnie wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń papieża: "Barkę".

Za miesiąc beatyfikacja Jana Pawła II

Kardynał Nycz przypomniał, że już za miesiąc (1 maja) pl. Piłsudskiego ponownie stanie się ważnym miejscem religijnym. Odbędzie się tu msza, po której uczestnicy obejrzą na telebimach transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. – Jeśli ktoś nie może tam pojechać, a nie chce ograniczać się do oglądania relacji w telewizji, może przyjść na ten plac, żeby dołączyć do wspólnoty dziękującej za szybką beatyfikację – zachęcał.

W niedzielę od godz. 10:00 na pl. Piłsudskiego będzie można zwiedzać mobilne muzeum Jana Pawła II, w którym znajdą się m.n. narty, serdak, pióro i inne osobiste rzeczy papieża. Centrum Myśli Jana Pawła II, organizator obchodów rocznicy śmierci przygotował także prezentację multimediów dot. jego życia.




Zobacz również:
Beatyfikacja Jana Pawła II [program obchodów]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto