Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Monikka
Monikka
Fotograficzna gra miejska, rajd rowerowy i koncert dla młodzieży – to niektóre z wydarzeń jakie zaplanowano w ramach obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- W tym roku chcemy podziękować miastom i wsiom, które po upadku Powstania udzieliły schronienia blisko 400 tysiącom ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji poświęconej tegorocznym obchodom. Chodzi m.in. o Łowicz, Pruszków, Tomaszów Mazowiecki, Podkowę Leśną, Brwinów czy Milanówek nazywany kiedyś „popowstaniową stolicą”. Na ręce burmistrzów i wójtów gmin, które udzielały schronienia i wsparcia mieszkańcom stolicy po kapitulacji trafi specjalny list z podziękowaniem od Prezydent Warszawy. Z okazji 65. rocznicy wybuchu walk miasto zaplanowało także kampanię w lokalnych mediach oraz wydanie Mapy Powstania Warszawskiego i Kroniki dni Powstania.

Wydarzenia rocznicowe zainauguruje 25 lipca koncert dla młodzieży w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zagrają m.in. Armia, Pogodno i Dezerter. - Tegoroczne wydarzenia artystyczne przygotowaliśmy tak, aby zainteresować ludzi młodych - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - To nam radził Jan Nowak-Jeziorański, przekaz o Powstaniu powinien być międzypokoleniowy - dodaje.

30 lipca o godz. 11.00 odbędą się uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, a o godz. 18. rozpocznie się spotkanie z kombatantami na dziedzińcu Stołecznego Ratusza. Dzień później zaplanowano uroczystą Sesję Rady Miasta na Zamku Królewskim, Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego, który poprzedzi msza święta, a wieczorem o godz. 20 koncert „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” inspirowany książką Mirona Białoszewskiego. Na scenie wystąpią m.in. Alina Janowska, Stanisława Celińska, Katarzyna Groniec i Robert Więckiewicz. Koncertowi towarzyszyć będą projekcje filmowe.

Główne uroczystości rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10. inscenizacją „Marsz Mokotowa” w parku im. Generała Orlicz-Dreszera. W południe odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o godz. 13:30 złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”. O godz. 17:00 w mieście tradycyjnie zawyją syreny, a uroczystości przeniosą się na Powązki przed Pomnik Gloria Victis, gdzie władze oraz zebrani mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd Powstańcom. Na wieczór organizatorzy zaplanowali uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na Placu Piłsudskiego oraz widowisko historyczne „Zawiadamiamy was, że żyjemy” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na uwagę zasługuje ponadto „Masa Powstańcza” na otwarcie 66. Tour de Pologne, która wyruszy 2 sierpnia o godz. 13. z Placu Trzech Krzyży oraz fotograficzna gra miejska pod hasłem „Twoja klisza z Powstania”, która rozpocznie się 8 sierpnia w samo południe.

Oficjalne obchody 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zakończy rajd
rowerowy ulicami Warszawy szlakiem bojowym Zgrupowania „Radosław”, który odbędzie się 8 sierpnia w godz. 17-19.

PROGRAM OBCHODÓW 65. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
II TURNIEJ „O PUCHAR PAMIĘCI MAŁEGO POWSTAŃCA”
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto